Adoptera en vuxen hund – Guide för nya djurägare

Få en bra start med din nya pälskling med hjälp av de här tipsen.

Att adoptera en vuxen hund är en fantastisk gärning – inte bara för hunden som får en andra chans till ett bra liv, utan även för dig. Valpar är bedårande, men de innebär mycket jobb. En valp vill hela tiden leka, tugga på möblerna och behöver kissa mitt i natten så det kan vara ganska ansträngande att uppfostra en valp.

När du adopterar en vuxen hund vet du vad du får och vem den nya familjemedlemmen är. Den är fullvuxen så du vet hur stor den kommer att bli och vilken personlighet den har. Och den har oftast fått en viss uppfostran, antingen från sitt tidigare hem eller från djurhemmet.

Att adoptera en vuxen hund har definitivt många fördelar. Men innan du springer iväg och räddar en vovve finns det några saker du bör veta. Läs vidare för att få tips om allt från att hitta just den hund som passar dig bäst till att förbereda ditt hem för den.

Läs på om olika raser

Ett av de första stegen när du adopterar en vuxen hund är att förstå vilka egenskaper som passar bäst för dig och din familj. Du kan börja med att göra lite efterforskningar om olika typer av hundraser och deras historia, och ta reda på hur mycket motion, skötsel och socialt umgänge olika typer av hundar behöver.

Ha ett öppet sinne (och hjärta)

Det kan finnas många olika skäl till att en hund vistats långvarigt i ett djurhem, men en hund som kanske har väntat länge kan fortfarande vara det bästa husdjuret. När folk ser de söta valparna glömmer de ofta bort vuxna hundar som också behöver ett hem. Därför tenderar vuxna hundar att stanna längre på djurhem. För vissa hundar kan det innebära att de behöver extra träning eller särskilda krav på hemmet (t.ex. en inhägnad trädgård eller att vara det enda djuret i huset). De kan också ha medicinska problem som måste åtgärdas innan de kan komma till ett nytt hem. Men de hundar som blir kvar längst på djurhemmen är vanligtvis de som är blyga eller rädda. Den nya, bullriga miljön kan vara skrämmande för dem, så de undviker ögonkontakt eller att interagera med potentiella nya ägare.

Det betyder inte att de är dåliga hundar. Det kan helt enkelt vara så att de känner sig överväldigade. Men när du väl får ut en blyg hund ur sin box kan du upptäcka att den är en oslipad diamant.

Ta hjälp av personalen på djurhemmet

Prata med personalen på djurhemmet för att lära dig mer om hundarnas personligheter. Vissa djurhem och räddningsorganisationer har till och med matchningsprogram där de tar reda på vilken typ av hund som skulle passa din livsstil, och hittar de bästa kandidaterna.

Om personalen inte finns tillgänglig kan du leta efter informationskort bredvid varje hundbox som beskriver djurens personligheter.

Du bör också fråga efter eventuella enskilda behov som hunden kan ha och ta reda på mer om aktivitetsnivån för att se om det finns någon som passar dina rutiner. Vissa raser har mer energi än andra, medan andra är lika nöjda med att bara ligga ner och koppla av.

Ta med hunden till en annan miljö

Eftersom hundar kan vara rädda i hundstallet bör du be att få ta med dig din potentiella nya livskamrat ut eller bort från stojet och stimmet på djurhemmet för att lära känna den.

Ett annat alternativ är att vara fosterhem åt en hund för att lära känna den bättre innan du binder upp dig helt och hållet. På så sätt får du en chans att ta med den hem och tillbringa lite tid med den. Om du inte adopterar just den hunden kan du åtminstone ge djurhemmet värdefull information om hundens personlighet.

Ta kostnaderna i beaktande

Hundar som adopteras från ett djurhem har vanligtvis fått god veterinärvård, vilket ingår i adoptionsavgiften. En vuxen hund som du adopterar är vanligtvis redan kastrerad eller steriliserad, har uppdaterade vaccinationer och har nyligen genomgått en veterinärundersökning. Hunden kan också ha testats för hjärtmask och blivit behandlad mot loppor. Många djurhem har också ID-märkt sina hundar, så att du har större chans att hitta dem om de någon gång springer bort eller blir stulna. Be om en kopia av den medicinska journalen så att du i samråd med veterinären kan planera in de vårdåtgärder som inte redan har vidtagits.

Hitta rätt mat som passar hundens behov

Valpar och vuxna hundar har olika näringsbehov, så fodret bör återspegla åldern och kostbehovet. Eftersom valpar växer behöver de mer kalorier och näringsrik mat. Men vuxna hundar behöver mindre kalorier, så det är viktigt att det foder du väljer är avsett för vuxna hundar och att det är komplett och balanserat. Detta innebär att fodret uppfyller de näringskrav som fastställts av myndigheter. Du bör också hitta ett foder som är anpassat efter storleken på din hund.

Rådgör med din veterinär för att vara säker på att du ger din hund rätt mängd foder, och be om råd kring eventuella särskilda näringsbehov. (Om din nya vän till exempel behöver gå ner några kilo kan du få ordinerat en diet för viktkontroll.)

Fyll på med förnödenheter

Se till att ha en hundbädd, foder, mat- och vattenskålar redo för din hund. Du kanske också vill skaffa en hundbur om du planerar att träna din hund att vistas i en sådan. Köp ett koppel och ett halsband som du tar med dig till djurhemmet när du hämtar hunden, och glöm inte bajspåsar! Se till att skaffa en id-bricka till hunden med kontaktuppgifter när du väl har bestämt dig för ett namn till din nya pälskling.

Ha tålamod med ditt nya husdjur

Vuxna hundar kan behöva mer tid att vänja sig vid sin omgivning, och det är din uppgift att hjälpa den att känna sig trygg och säker. I början kan din nya hund känna sig osäker och behöver en skyddad plats, som en hundbur eller sin bädd. Ge din hund gott om tid att komma till rätta och slappna av, och kontakta personalen på djurhemmet om du har frågor om hur du kan hjälpa den att anpassa sig. De kan ge vägledning och ibland även hjälp med träningen för att skapa den bästa starten för dig och din fyrfota vän.

error: Innehållet är skyddat
Search