10 australian shepherd-mixar som vill ha både arbete och lek (ok… mycket lek!)

De är smarta och snygga. En perfekt kombination, om du frågar oss!

En australian shepherd erbjuder en trippel dos av wow: nyfikna sinnen, naturlig atletisk förmåga och ett fantastiskt utseende. Ägare av ”aussies”, som de kärleksfullt kallas, är ofta imponerade av deras förmågor. De här livliga hundarna utmärker sig på praktiskt taget allt.

Därför är australian shepherd-mixar ofta eftertraktade av många människor, eftersom de har mycket att erbjuda:

  • Hög intelligens och strategiskt tänkande gör att de trivs med konsekvent positiv träning.
  • De har en sprudlande energi och är villiga att pröva nya erfarenheter, så länge deras aktiva ägare finns vid deras sida.
  • En riklig nyfikenhet och en stark arbetsmoral som bara tigger om dagliga, varierande och berikande aktiviteter.

Tänk på att inte alla australian shepherd-mixar är exakt likadana, så innan du blir helt förtjust i ett visst utseende bör du ta dig tid att undersöka uppfödare.

Undersök noggrant uppfödare för australian shepherd-mixar.

Den första rasen av hybridhundar skapades 1989. Syftet med denna uppfödning var att ta labradorens egenskaper och blanda dem med pudelns allergivänlighet. På så sätt ville man förhindra allergiutbrott för en kvinna som behövde hjälp av en ledarhund. Nu känner man till rasen som den mycket populära labradoodlen.

Med en hög efterfrågan följer dock även en stor oro. Hunduppfödning har fört ”dåliga” gener och egenskaper vidare, eftersom uppfödare har överavlat vissa linjer… för att få bättre egenskaper för vissa mål och önskemål. Detta innebär att besvärliga aspekter kan förbises och leda till hälsoproblem för din nya valp.

Du bör undersöka uppfödare av mixraser i minst några månader för att säkerställa att de inte är en del av en bakgårdsuppfödare eller en valpfabrik. Rådgör också med en veterinär för att förstå hälsoaspekterna hos båda valpföräldrarna. Även om australian shepherd-hundar vanligtvis har en livslängd på 12-15 år har de också vissa ärftliga sjukdomar, t.ex. ögonproblem och lymfom. De utvecklar också ofta höftledsdysplasi.

När allt kommer omkring vill du ha glädje av någon av dessa förtjusande aussieblandningar under lång tid!

Aussiedoodle (australian shepherd och pudel)

I likhet med labradoodle kan en aussiedoodle ha mindre reaktiva egenskaper för allergiker, även om den fortfarande kan fälla två gånger om året. Den här gosiga, tillgivna och hängivna australian shepherd-mixen har mycket fart i sig och massor av familjekärlek. Båda föräldrarna är dock supersmarta, så var beredd på regelbunden träning och lektid för att se till att hunden lever sitt bästa liv.

Ausky (australian shepherd och husky)

Om du inte vill ha en pratsam hund, håll för öronen. Den kvicka siberian huskyns skall, gnällanden och yl är bara några av de sätt på vilka den får fram sin åsikt. Även om den är en pratglad hund kommer löpare och vandrare att uppskatta den enorma energi som den här följeslagaren ger.

Aussiedor (australian shepherd och labrador retriever)

Uppgiftsorienterade hundar som labrador och aussie kan vara dina bästa kompisar i vildmarken. Retrievergener kan ge jägare en trogen aussiedor med vassa färdigheter i fält. Camping är den perfekta aktiviteten för denna tuffa aussiemix. Den kanske till och med hjälper till att sätta upp tältet! En labrador- och australian shepherd-mix reagerar bra på signaler och har en fantastisk äventyrslust.

German australian shepherd (tysk schäferhund och australian shepherd)

Du känner redan till de exceptionella färdigheter som schäferhundar har som sök- och räddningshundar och som hundpoliser. En mix med australian shepherd bidrar med intensivt fokus och skarp intelligens för sådana yrken. Den kommer också att visa en svårslagen lojalitet med sin favoritmänniska – en hundpartner som värdesätter ditt liv lika mycket som du värdesätter dess liv.

Border aussie (border collie och australian shepherd)

Kombinationen av dessa två klipska vallraser innebär att den här hunden kanske kan leda trafiken, vakta dina rikedomar och baka en sufflé samtidigt! En border collie är fem gånger så arbetsvillig som en aussie, så en erfaren hundägare är perfekt för denna uppmärksamma, energirika och lojala blandning, särskilt när det gäller underrättelsearbete.

Texas heeler (australian shepherd och blue heeler)

En texas heeler är en korsning av en australian shepherd och en australian cattledog (som ibland kallas blue heeler). Den här attraktiva avkomman till två exceptionella herdehundar är blixtsnabb, aldrig lat och briljerar med konsekvent träning. Eftersom de är så duktiga problemlösare bör du köpa pusselleksaker, annars kommer de förmodligen att plocka isär din bärbara dator.

Auggie (corgi och australian shepherd)

Korsad med en annan ras av effektiva vallhundar kommer auggie att samla ihop alla varelser, både hundar och människor, i hundparken! Oavsett om din hund har en welsh corgi pembroke eller en welsh corgi cardigan som förälder, förvänta dig roliga upptåg, hög energi, gnistrande personlighet och mer än några få mysiga soffkramar med en corgi och aussie-mix.

Australian retriever (australian shepherd och golden retriever)

Denna korsning med en golden retriever-förälder kommer troligen att ha ett kalejdoskop av pälsfärger och texturer. Varför? För det första finns det faktiskt tre typer av golden retriever-hundar. För det andra ser en aussies otaliga merlemönster ofta ut som en Jackson Pollock-målning. En sak är säker: du kommer att få en ömhjärtad, livlig hund som längtar efter uppmärksamhet och många aktiviteter.

Aussie beagle eller sheagle (australian shepherd och beagle)

Nå, nå, nå, vem är den här lilla sötnosen? Sheagle är ofta en hybrid av en liten australian shepherd och en beagle. Det är en härlig lekkamrat som springer efter alla familjemedlemmar, stora som små. Använd dess instinkter som boskapshund med specifika tanketräningsaktiviteter och många roliga leksaker, som den här enkla gör-det-själv-snuffelmattan.

Shepnees (Pyrenéer och australian shepherd)

Vem är den vackra tjejen? Självklart en shepnees! Pyrenéerna är verkligen snälla och vänliga hundar, så det är fullt möjligt att den här australian shepherd-mixen kan ärva den läggningen (och storleken!). Föreställ er aussiens energi och intelligens sammansmält med en sådan sötnos som bara vill älska oss. Vi tar en av varje nyans, tack!

error: Innehållet är skyddat
Search