Hur man gör ett första hjälpen-kit för husdjur, enligt en veterinär

Har du allt du behöver för att ta hand om din hund eller katt i en nödsituation?

Har du allt du behöver för att ta hand om ditt husdjur i händelse av en skada? Här är några tips för att skapa ett första hjälpen-kit för hundar och katter som kan hjälpa dig att ta hand om ditt husdjur medan du ringer veterinären.

Vad bör ett första hjälpen-kit för husdjur innehålla?

Det är möjligt att köpa ett färdigt första hjälpen-kit för husdjur som innehåller de viktigaste sakerna du behöver vid en mindre skada som en fraktur eller ett sår. Vill du dock göra ett första hjälpen-kit själv för din djurkompis finns det några viktiga saker som du måste ha med. Du kan köpa de flesta av dessa på ditt lokala apotek, i din djuraffär eller på nätet.

 • Låda
 • Kort som innehåller information om nödsituationer, t.ex. din veterinär och närmaste akutsjukhus
 • Styptiskt pulver (för att applicera på små sår som fortsätter att blöda, t.ex. en bruten klo)
 • Pincett (bra för att ta bort fästingar eller splitter, även stora glasbitar)
 • En liten sax med trubbig ände
 • Tejp (inte vanlig tejp som du använder för att slå in paket, utan medicinsk tejp!)
 • Olika storlekar på gasbindor för att linda sår
 • Bomullsbollar eller vaddkuddar
 • Alkohol eller antiseptiska våtservetter
 • Antibiotisk salva
 • Digital termometer (endast för husdjur!)
 • Oral spruta eller kalkonpipa (för att spola ut sår eller ge medicin)
 • Engångshandskar
 • Rena handdukar eller trasor
 • Koppel för att hålla husdjuret säkert och tryggt
 • Munkorg för att skydda dig och ditt husdjur

Var ska du förvara ett första hjälpen-kit för husdjur i händelse av en nödsituation?

Även om vi alla hoppas att vi aldrig behöver använda ett första hjälpen-kit för våra älskade djur, är det bättre att vara förberedd än att ångra sig efteråt. Det innebär att du måste ha det lätt tillgängligt om du behöver något snabbt. Förvara ditt första hjälpen-kit i närheten av husdjurets andra viktiga saker, som mat och förnödenheter, så att det är lättåtkomligt om du skulle behöva använda det. Du har hört talesättet ”förvänta dig det bästa, men förbered dig på det värsta”– samma sak gäller här.

Förhoppningsvis behöver du aldrig använda dessa saker, men det är alltid en bra idé att vara förberedd så att du kan skydda ditt husdjur tills du kan ta det till veterinären för en professionell undersökning.

error: Innehållet är skyddat
Search