Hur man lär en valp att gå i koppel

Nyckeln till att lära en hund att gå i koppel är att ta det långsamt och använda mycket positiv förstärkning.

Oavsett om du just har tagit hem din lilla, fluffiga valp eller om du nyligen har hittat din perfekta hund på det lokala djurhemmet, innebär varje relation mellan ägare och hund att en hel del tid och ansträngning ägnas åt att lära ut viktiga livslektioner och färdigheter. Våra hundar föds inte med förmågan att förstå människans ord och de är definitivt inte utrustade med förmågan att gå fint i koppel.

Att gå i koppel är något som alla hundar bör kunna. Det gör det inte bara möjligt för dem att resa runt med dig, deras favoritmänniska, utan håller dem även säkra (samt skyddar andra hundar och människor). Oavsett om du bor i stan eller om du njuter av det lugna livet på landet, bör din hund alltid gå kopplad. Det tar tid att lära hunden att gå vid din sida, men med tålamod och positiv förstärkning kommer du och din hund snart att njuta av dagliga promenader tillsammans.

7 steg för att lära din hund att tycka om att gå i koppel

Lär hunden en markör

En markör (eller överbryggningsstimulans) är ett ljud eller en handsignal som anger exakt det ögonblick då din hund gjorde något som gav den en förstärkare (en godbit). En klicker är ett bra exempel på en markör (och en betingad förstärkare). Om du inte har en klicker kan du använda ett konsekvent ord som ja eller bra, eller en handsignal som tummen upp. Men välj en och håll dig till den. Markera beteendet så fort du ser det. Ju mer exakt och snabb din markering är, desto effektivare blir din träning.

Bygg upp en positiv association

Innan din hund ger sig ut på ett utomhusäventyr tillsammans med dig måste den känna sig bekväm och trivas med sin promenadutrustning. Detta inkluderar halsband, koppel och eventuellt en sele.

Se till att du befinner dig i ett lugnt område i hemmet, till exempel i vardagsrummet. Börja med att ge hunden tid att vänja sig vid att ha på sig varje föremål. Sätt på halsbandet när hunden leker i huset eller går ut för att kissa, och varje gång du sätter på halsbandet markerar du det och förstärker det genom att ge hunden en godbit. Sätt fast kopplet i halsbandet under korta stunder under dagen och se till att markera och belöna hunden när den tar några steg med kopplet på sig.

Om du planerar att använda en sele bör du introducera den långsamt och ge hunden godis och beröm när du drar den över hundens huvud och kopplar ihop remmarna.

Lär din hund att rikta sin uppmärksamhet mot dig

Man kan tro att det bara är att börja gå med sin hund, men innan du börjar måste du se till att den verkligen riktar uppmärksamheten mot dig, annars kan den dra och springa omkring. Ha tålamod och vänta tills din valp tar ögonkontakt med dig eller tittar på dig – även om så bara för en sekund (det här är ”capturing” – att fånga) – markera och förstärk sedan omedelbart. Upprepa detta ofta så att din valp förstår att den får godis när den tittar på dig.

Du kan också lära hunden ett kommando för att få uppmärksamhetem. Säg ”titta” eller ”ögon” precis innan hunden är på väg att titta på dig och markera, förstärk och beröm.

Börja röra på dig genom att backa

Det kan verka kontraintuitivt, men de bakåtriktade stegen är ett bra sätt att börja röra sig utan att uppmuntra hunden att dra. När din hund har halsband och koppel på sig tar du några steg bakåt och när hunden följer efter dig markerar du, förstärker och berömmer. Öka gradvis antalet steg bakåt. Börja med två eller tre steg och vänd dig sedan om och gå två eller tre steg framåt. Markera och förstärk om hunden stannar vid din sida.

Öva med ”kom”

Att lära din hund att komma till dig i koppel är ett bra sätt att förebygga framtida problem med att dra eller gå i förväg. Det är också ett bra tillfälle att lära hunden att komma på kommando utan att riskera att den springer iväg.

Medan din valp har halsband och koppel på sig kastar du en godbit några steg från dig. När hunden har ätit godiset och vänder sig om mot dig, säg ”kom” och markera och förstärk snabbt i det ögonblick då hunden rör sig mot dig. Upprepa detta så att det blir en lek att kasta en godbit och sedan vända sig om för att komma till dig och hämta en ny.

Öva på att ta några steg i koppel utomhus

När din hund har lärt sig grunderna i koppelträning inomhus kan du börja gå ut, men se till att hitta en plats med få distraktioner. Din bakgård eller ditt garage är bra alternativ. Öva på att gå några få steg, stanna upp och be om hundens uppmärksamhet. Markera och förstärk med några få stegs mellanrum när hunden går fint i koppel (medan ni är i rörelse) och så fort du stannar, invänta hundens uppmärksamhet och förstärk detta också. Ha inte bråttom! Små steg, små steg, små steg, små steg.

Öka sträckan gradvis

Börja långsamt att gå hemifrån ut i grannskapet. Börja med att gå en sträcka som motsvarar ett eller två hus och öka gradvis sträckan när hunden behärskar färdigheten. Var noga med att markera och förstärka hela tiden tills din hund blir bättre och bättre på denna färdighet. Det tar tid att bli bra på att samordna markören och förstärkaren medan du rör dig, men efter några dagars övning kommer du att vara ett proffs. Fortsätt med det och var positiv!

Tänk på att valpar har kort koncentrationsförmåga trots att de verkar ha oändligt mycket energi. Förvänta dig inte att en ung valp ska gå långa sträckor med dig förrän den är mognare och äldre. Ha tålamod och låt din hund lukta, kissa på träd och buskar (hundmejl) och njuta av att vara ute med dig. Promenader ska alltid vara roliga, inte en uppgift och inte heller en tid för att alltid gå perfekt vid din sida.

error: Innehållet är skyddat
Search