Hur man hjälper en hund att gå ner i vikt

Det är inte lika lätt att tappa överflödiga kilon som att tappa hår. Lär dig att känna igen tecknen på att din hund behöver gå ner i vikt och hur du kan hjälpa till.

Är din hund lite knubbig och funderar du på hur du kan hjälpa den att gå ner i vikt på ett hälsosamt sätt? Du är inte ensam. Mer än 50 procent av USA:s hundar är överviktiga. Vi förstår: Det är svårt att motstå din hunds gulliga lilla ansikte, särskilt när den slår på stora charmen för att få en godbit. Men fetma hos husdjur kan leda till allvarliga hälsoproblem som artrit, diabetes och hjärtsjukdomar. Är du orolig? Läs vidare om de bästa sätten att få din hund i form igen.

Hur vet jag om min hund behöver gå ner i vikt?

Om du undrar om din hund är för kraftig är den förmodligen det. Veterinärer går inte bara efter siffran på vågen. De fastställer också om din hund är överviktig genom att bedöma kroppskonditionen eller hur din hund ser ut och känns.

Här är några säkra tecken på att din hund skulle må bra av att tappa några kilo:

Dolda revben

Klappa hundens bröstkorg och tryck försiktigt för att se om du kan känna några enskilda revben. Om du inte kan känna dem beror det på att de är täckta av för mycket fett.

Korvprofil

En hund med en hälsosam vikt har en lätt timglasfigur. Se ner på hundens rygg när ni båda står upp. Är hundens bröst och höfter bredare med en synlig midja? Det är normalt. Men om profilen är rakare som en korv betyder det att din hund har övervikt runt midjan.

Stor mage

Titta på din hund från sidan när den står upp. Bröstet ska bukta nedåt och vara närmare marken än magen, som ska bukta inåt. Om bröstet och magen går parallellt med marken behöver din hund definitivt gå ner i vikt.

Vad får en hund att gå ner i vikt?

Precis som för människor är kost och motion avgörande för viktminskning hos hundar. Regelbunden konditionsträning som promenader, vandringar eller jogging i minst 40 minuter per dag hjälper också till att öka din hunds ämnesomsättning.

Men det handlar främst om kalorirestriktion. Du måste noga övervaka din hunds dagliga intag av mat, inklusive varje godisbit, mellanmål, rester och puppuccino som den får.

Hur många kalorier behöver min hund för att gå ner i vikt?

Hur många kilo din hund måste tappa beror på hundens ålder, storlek och hur tung den var från början. Men i allmänhet är ett bra mål att minska den totala kalorimängden som din hund äter varje dag med 15-20 procent. Sikta på en långsam och jämn viktminskning – att minska mer än 20 procent av hundens kalorier kan vara farligt för hundens hälsa.

Det är väldigt viktigt att vara ärlig om hur mycket din hund äter varje dag. Kontrollera etiketterna på hundens mat och godis – varje kaka räknas.

De fyra bästa sätten att hjälpa en hund att gå ner i vikt på ett hälsosamt sätt

Du vill hjälpa din hund att gå ner i vikt. Men hur gör du det utan att känna att du berövar din fyrbenta vän något? Här är några tips om hur du kan göra din hunds viktminskning lättare.

Skär ner på godis

Byt ut fett- och kaloririka godsaker mot grönsaker som hundar kan äta, t.ex. råa morötter och broccoli, eller ha kalorisnåla hundgodis till hands. På så sätt är varje godbit som din hund får packad med näring, inte en massa tomma kalorier.

Blanda grönsaker med foder

Verkar din hund fortfarande hungrig efter att ha ätit vid matdags? Om din hund verkar märka att det finns mindre foder i skålen kan du blanda i fiberrika grönsaker för att hjälpa den att känna sig mätt utan extra kalorier. Min favorit är frysta haricots verts. De flesta hundar gillar den knapriga konsistensen och den lätt söta smaken.

Låt ingen smygmata hunden med godis

Det är viktigt att alla i hemmet hjälper din hund att gå ner i vikt genom att inte ge den extra mat. Låt inte dina ansträngningar saboteras av en välmenande familjemedlem eller huskamrat som tror att mat är kärlek. Låt andra veta att du gör det här för att din hund ska vara frisk och lycklig på lång sikt.

Följ utvecklingen varje månad

Förutom att bedöma din hunds kroppskondition kan du överväga att göra månatliga vägningar på din veterinärklinik. Vi älskar att se kilona försvinna så de flesta veterinärer låter dig ta med din hund in för en gratis viktkontroll och massor av uppmuntran.

Att gå ner i vikt är en långsam process, så ha tålamod. En stadig utveckling är det hälsosammaste sättet att gå ner i vikt och få goda vanor för framtiden. Om din hund inte går ner i vikt trots dina ansträngningar – mindre godis, mindre mängd foder och mer motion – bör du söka hjälp.

Din veterinär har ytterligare verktyg, t.ex. veterinärfoder som kan hjälpa till och tester för att utesluta medicinska problem som kan hindra viktnedgång. Var ihärdig så lönar det sig: Att styra din hunds vikt är en av de viktigaste sakerna du kan göra för att se till att din lurviga kompis mår bra, nu och i framtiden.

error: Innehållet är skyddat
Search