Är hårfärg för hundar en bra idé när det gäller alla hundar?

Prova inte detta hemma! (om du inte är en professionell hundtrimmare.)

Det finns många tillfällen som kan få dig att överväga att använda hårfärg för hundar för att ge din hund en färgklick.

Oavsett orsaken finns det några saker du bör veta om hundpälsfärgning innan du provar det själv hemma, nämligen: prova inte själv hemma. Detta är ett tillfälle när du bör gå till en professionell hundtrimmare om du vill att din vovve ska se extra snygg ut och att färgen appliceras på ett säkert sätt.

Enligt ett par hundtrimmare är pälsfärgning ett beslut som kräver mycket eftertanke. Färgningen kan göras på ett säkert sätt, men kommer din hund att klara av att sitta still under den långa proceduren som krävs för att färga pälsen? Och kommer du fortfarande att tycka om att se den färgade pälsen i månad efter månad?

Det kommer att sitta kvar ett tag. Det är inget som man bara kan ta bort direkt igen.

Hur man färgar hundpäls

När du och din veterinär har bestämt att din hund är en kandidat för hundpälsfärgning, är nästa steg för att färga hundens päls – som vi har beskrivit ovan – mycket enkelt och utgörs av ett enda steg: låt ett proffs göra det. Om du inte är en professionell hundtrimmare som läser detta, börja leta efter hundtrimmare i ditt område i stället för att köpa färgen själv.

Förbered dig på en lång process. Hundtrimmare träffar sina kunder före trimningen för att försäkra sig om att de känner till processen och hur länge färgen kommer att sitta kvar på hunden. Dessutom bör vissa hundar, som vi beskriver nedan, inte färgas.

Din frisör vet också vilken hundsäker hårfärg du ska använda, oavsett om det är opawz (eller crazy liberty). Om du besöker din hundtrimmare för färgning, se till att fråga vilken typ av färg de använder och varför den är säker för hundar.

Du måste se till att det är säkert om hunden slickar på det.

Sedan kommer själva färgningsprocessen. Färgningsprocessen tar cirka 30-40 minuter extra efter din hunds vanliga trimning. Hundtrimmaren är försiktig, håller sig borta från hundens hud och håller utkik efter tecken på att hunden är stressad eller orolig.

Om du försöker färga hundens päls själv utan denna kunskap kan du oavsiktligt skada, förgifta eller till och med traumatisera din hund. Du kan också få ett ovälkommet, färgglatt tillägg på din nya soffa.

När pälsen färgats håller den länge och klarar tio eller fler tvättar. För vissa korthåriga hundar kan du se rester av färgen i upp till ett år. Det är en lång tid att umgås med en festligt färgad hund – vill du verkligen se det där helgtemafluffet till långt in på sommaren? Det säkraste sättet att ta bort färgen är att raka hundens päls, vilket kanske inte är det bästa alternativet för en korthårig hundras eller en med dubbel päls. (Kanske är det därför som pudlar, med sin ständigt växande päls, vanligtvis är de bästa kandidaterna för färgning.)

Hundar som inte bör få sin päls färgad

Det finns några sjukdomar hos hundar som är varningsflaggor för hundar som vill få pälsen färgad. De som har följande bör tänka om när det gäller färgning av hundpäls:

  • Hudallergier, som färgämnet kan irritera.
  • Öppna sår och födelsemärken. Hundar som har sådana kan förmodligen inte få pälsen färgad.
  • Äldre hundar. Färgningsprocessen kan ta en stund och de måste ha tillräckligt med energi för att klara av sessionen, vilken kan göra vissa hundar utmattade.

Är hårfärgningsmedel för människor säkert för hundar?

Nej! Använd inte det! Vårt hårfärgningsmedel kan innehålla giftiga kemikalier som verkligen kan skada din hund. Ta Violet som exempel, som nästan dog efter att hennes päls färgats med en produkt avsedd för människor. Som alltid kan du prata med din favorithundtrimmare eller veterinär om eventuella produkter som du bör undvika när du letar efter pälsfärgningsmedel.

Du vill ha kunniga händer som vet vad de gör. Färgen är säker när den appliceras på rätt sätt på rätt hund. Hunden är glad, och den färgade, välvårdade pälsen är mycket bättre än motsatsen: en hund med ovårdad, matt päls.

error: Innehållet är skyddat
Search