Varför jagar hundar sin egen svans?

Hundar beter sig på alla möjliga konstiga sätt som får oss att skratta eller krafsa oss i huvudet, och att jaga sin egen svans är bara en av många knasiga saker en hund kan få för sig. Det är oftast helt ofarligt, men ibland kan ett udda beteende vara ett tecken på att någonting inte står rätt till.

Här kan du lära dig identifiera en rad orsaker som kan leda till att hunden jagar sin svans samt när du bör överväga ett veterinärbesök.

Fyra anledningar till svansjagande

De flesta gånger din pälskling helt plötsligt tycker att dess svans är superintressant är det oftast bara på skoj. Om den däremot blir besatt av att jaga sin egen svans eller om beteendet uppträder tillsammans med något av de andra illavarslande symtom som tas upp här, är det dags att söka hjälp hos veterinär eller djurpsykolog för att utesluta allvarligare problem.

1. Din hund är bara lekfull

Ibland är din hund helt enkelt på toppenhumör och är väldigt uppspelt, vilket kan få den att snurra snabbt eller jaga svansen en liten stund. Det kan vara att när den är riktigt glad över något särskilt, som en ny leksak eller att det är promenaddags, så uppvisar den detta beteende varje gång. Detta är helt normalt och ett tecken på att din hund är fantastiskt söt.

2. Din hund känner sig orolig

Att känna sig nervös eller orolig är lika obekvämt för din fyrbente vän som det är för dig. När din hund känner på sig att något obehagligt kommer att ske, till exempel när ni är på väg till veterinären eller precis innan du åker till jobbet, kan den plötsligt uppvisa repetitiva beteenden så som svansjagande.

Om hunden dessutom uppvisar beteenden som intensivt gnällande, skall, tuggande, förstörelse eller att den tappar kontrollen över blåsan, kan det vara fråga om separationsångest eller någon annan typ av ångest. Rådfråga veterinär eller en djurpsykolog för att avgöra vilka åtgärder som är bäst för att hjälpa just din hund.

I situationer där din hund känner sig villrådig eller osäker på vad den ska göra kan den utföra överslagshandlingar: normala hundbeteenden i andra sammanhang, men inte situationen den är i för tillfället. Svansjakt eller snurrande kan vara en överslagshandling, särskilt på platser där din hund utsätts för stress utifrån. Skulle detta ske är det viktigt att du kan vara en källa till tröst och stöd, att du gör vad du kan för att minska stressfaktorerna i den nuvarande miljön.

3. Din hund kan ha drabbats av tvångssyndrom

Många hundar, särskilt av vallande raser, uppvisar vissa repetitiva beteenden. Detta yttrar sig oftast genom att hunden verkligen vill att du kastar frisbeen igen eller som vill utföra sitt favorittrick om och om igen för att få en till godbit. Vissa hundar kan snurra runt i cirklar när de är överdrivet upphetsade medan andra kan börja jaga sin svans. Detta kan vara kortvarigt och normalt repetitivt beteende som är knutet till ett specifikt sammanhang.

Upprepade beteenden kan emellertid bli problematiska när de drabbar vardagliga aktiviteter. Om din hund verkar som besatt av eller fixerad vid någonting och du inte kan distrahera den, eller om den upprepade gånger jagar sin svans i tid och otid så kan den ha drabbats av tvångssyndrom. Tvångssyndrom kan hos hundar utmärka sig på många olika sätt, men vanliga beteenden är svansjakt, tvångsmässigt slickande eller tuggande på sig själv, tvångsmässigt skällande, ständigt hoppande eller att den rastlöst vankar fram och tillbaka.

Det finns många olika orsaker till att en hund kan drabbas av tvångssyndrom, bland annat ärftlighet, stress och ångest, medicinska problem eller ren frustration. Frustration är anledningen till att man inte rekommenderar hundägare att använda laserpekare som leksaker. Eftersom ditt husdjur aldrig kan fånga ljuset så störs dess normala leksekvens och leder till ett mycket frustrerat djur som kan bli besatt. Din hund behöver berikning som engagerar både kropp och knopp, så öva istället några trick med positiv förstärkning, gå på långpromenad, apportera eller lägg fram en aktiveringsmatta.

4. Din hund kan ha ett medicinskt problem

När våra hundar inte mår bra kan de bete sig på sätt som de normalt inte skulle bete sig på. Att hunden upprepade gånger jagar sin svans kan vara ett tecken på underliggande dålig hälsa, som problem med analkörteln, nervsystemet, skada på svansen (benbrott eller skada), allergi eller hudsjukdom, eller en krampsjukdom. Dessa är allvarliga problem som kan komma plötsligt och snabbt förvärras, så det är bäst att omgående boka tid hos veterinär.

error: Innehållet är skyddat
Search