Rinnande hundögon: är kladd i ögonen normalt?

Om du håller koll på ”ögongrus” i din hunds ögon, samt vet vad du ska leta efter, kan du skydda den från potentiella ögonproblem.

Att äga ett husdjur är inte alltid glamoröst, men att städa upp efter våra hundkompisar är en del av vardagen.

Förutom att torka dregel och skrubba tänder för att motverka stinkande andedräkt, kan djurägare märka att deras hund har kladdiga ögon då och då. Även om erfarna ägare kanske inte reagerar, finns det tillfällen då det är värt att titta närmare på klumpar i hundögonen.

Oroa dig inte. Om du håller ögonen öppna för allt onormalt kan du upptäcka problem, samt vid behov söka behandling för att skydda din valp från allvarligare ögonproblem.

Orsaker till kladdiga hundögon

Ögonklumpar är en normal del av att vara hund. Utsöndringarna består av skräp, hudceller och tårar och är vanligtvis bruna i färgen.

På samma sätt som människor får grus i ögonvrån blir hundars ögon ofta lite skorpiga. Ett normalt hundöga kan samla brunt eller ”rostigt” grus. Klumpar är ofta tydligare hos vissa hundar.

Särskilt pudlar är benägna att få vattniga ögon och tårfläckar, så kallad epifora. Hundar med hängande ögon, som t.ex. blodhundar, samt brakycefala raser med hoptryckta ansikten, som t.ex. shih tzu och mops, kan också vara mer mottagliga.

Vad färgen på din hunds ögonkladd betyder

Gul eller grön ögonutsöndring

Ögonvätska med en slemmig färg tyder sannolikt på en ögoninfektion och bör undersökas av din veterinär.

Vit eller grumlig ögonutsöndring

Hundar med grumlig eller vit ögonutsöndring har troligen en ögoninflammation snarare än en infektion – en vanlig orsak är allergier. Ögonen kan också vara inflammerade på grund av sår i hornhinnan, torra ögon eller ett främmande föremål som irriterar ögat.

Röd eller blodig ögonutsöndring

Blodiga ögonutsöndringar är aldrig normalt och kräver omedelbar veterinärvård. Orsakerna kan vara skador, extrem inflammation, glaukom eller en tumör.

När vi människor tänker på ögoninfektion tänker vi på ”röda ögon” eller bakteriell konjunktivit. Kan hundar få röda ögon? Vanligtvis inte. Inte i traditionell mänsklig mening, i alla fall. Hundar med röda ögon har sannolikt en annan orsak till inflammation som inte är kopplad till samma infektion som sprids mellan människor. Detta är vanligtvis inte något som sprids från valp till ägare eller vice versa.

Behandling och huskurer för ögonutsöndring hos hundar

Hembehandling för ögonutsöndring som inte orsakar obehag är att torka av med en näsduk eller en fuktig trasa. Receptfria droppar, t.ex. kontaktlösning (steril saltlösning), kan användas var 2-4:e timme. Om du använder droppar ska du se till att du inte rör flaskans spets vid ögat för att undvika kontaminering.

Använd aldrig ögondroppar som är föreskrivna för människor i hundens ögon. Du bör även rådgöra med din veterinär innan du använder ett läkemedel som tidigare har ordinerats till din hund, eftersom problemet kan vara annorlunda än tidigare problem och kräva en annan behandling.

Om din hund tydligt har ont, eller om utsöndringarna återkommer snart efter rengöringen och inte verkar förbättras efter några dagars behandling hemma, då är det dags att kontakta din veterinär. Valpar med smärtsamma ögonproblem kan gnugga huvudet mot marken, klia sig på ögat, blinka överdrivet mycket eller verka oförmögna att öppna det drabbade ögat. Din veterinär kan skriva ut ögondroppar eller andra nödvändiga mediciner för behandling.

Hur du sätter ögondroppar i hundens ögon

Ge ögondroppar hemma och gör det roligt för din hund. Var generös med godis, se till att hunden vet hur duktig den är och följ upp droppandet med något som den tycker om, som en promenad eller en lek.

För att droppa på optimalt sätt kan du vända valpen framåt i stället för att luta huvudet uppåt. Om du är högerhänt håller du flaskan med droppar i höger hand och lägger handleden ovanpå hundens huvud. Luta aldrig hundens huvud uppåt så att den kan se ögondroppen komma, utan låt hunden titta framåt när du sätter in droppen. Det ger ett något mindre mål, men jag lovar att hunden annars kommer att blinka varje gång den ser droppen komma.

Hur du håller din hunds ögon friska

Det viktigaste en ägare kan göra för att skydda sin hund är att hålla koll på allt som är ovanligt. Om du är uppmärksam på onormala ögonutsöndringar och tecken på smärta, samt följer upp dem med ett besök hos veterinären, kan du förebygga allvarligare problem. Om hundögonen förlorar den där speciella glimten som får ditt hjärta att smälta, så vet du.

error: Innehållet är skyddat
Search