Hur du med tre enkla steg lär din hund att ligga på signal

Med positiv förstärkning kan du lära din hund en supernyttig ”ligg”-signal som förbereder din hund för många fler smarta färdigheter.

När jag undervisar i hundträning, särskilt för terapihundar, är ”ligg” en av de fem viktigaste signalerna jag fokuserar på. Det beror på att det är så användbart i många olika sammanhang att lära din hund att ligga ner.

En signal att lägga sig ner kan användas som en grundsten för andra roliga beteenden och trick, som att ”rulla” eller ”gå till sängs”. Det är också grunden för att lära din hund att slappna av eller vila vid din sida när du får besök, eller när du vill ta med din hund till en restaurangterrass.

När du följer dessa enkla, snabba steg och skapar möjligheter till positiv förstärkning, kommer din hund att lära sig att ligga på signal på nolltid!

Saker som du bör ha i beredskap innan du börjar

En förstärkare (eller ibland kallad ”belöning”) är något som din hund älskar och som är lätt att ge. För 99 procent av hundarna är detta någon form av mat eller en liten godbit. Livsmedel som styckade varmkorvar, små bitar ost (om din hund inte har en känslig mage), lunchkött eller köpt träningsgodis är alla bra alternativ. Låt hunden välja. Din hund ska kunna bestämma vilken typ av förstärkare, godis eller matbit den vill ha.

En markör är ett ljud eller en signal som anger (markerar) exakt det ögonblick då din hund gjorde något som gav den en förstärkare (godiset). En klicker är ett bra exempel på en betingad markör. Om du inte har en klicker kan du använda ett konsekvent ord som ”ja” eller ”bra” eller en visuell signal som tummen upp, men välj en och håll dig till den.

Markera beteendet så fort du ser det. Ju mer exakt och snabb din markering är, desto effektivare blir din undervisning. (I den här artikeln använder vi ordet ”klick” för att ange när du markerar ett beteende. Om du använder en annan markör gör du den istället för att klicka.)

Tre enkla steg för att lära din hund att lägga sig ner på signal

Locka din hund till en liggande position

Det är lättare att börja om du redan har lärt din hund att sitta på signal. Be din hund att ”sitta” och när den sitter framför dig kan du locka in den i en liggande position med en godisbit. Att locka är när du använder något som hunden kommer att följa, till exempel en godbit, för att få den att gå in i en position. Håll godiset framför hundens nos och sänk det långsamt nedåt så att hundens nos pekar mellan tassarna och godiset rör golvet. Din hund kommer troligen att försöka ”följa” med nosen, vilket leder till att den först sänker frambenen och sedan bakbenen. Så fort deras mage rör golvet klickar du och ger förstärkaren (godis). Upprepa detta några gånger tills hunden börjar förutse godisets rörelse och börjar gå ner med magen mot golvet.

Tips från tränaren: Ju snabbare du klickar och sedan ger en godbit, desto bättre (ett klick, en godbit!). Undvik att det går för lång tid mellan klickningen och utdelningen av godiset, annars riskerar du att hunden inte förstår vilket beteende som gett den godiset. Om den till exempel reser sig upp igen innan du klickar och ger godis, kan den tro att den förtjänar godiset för att den reser sig upp och inte för att den lägger sig ner.

Visuell ledtråd

Nu kan du införa en visuell signal (handtecken) som gradvis ersätter godislockbetet. Välj din handsignal – ett finger som pekar nedåt eller din öppna hand med handflatan nedåt fungerar bra. Presentera långsamt din signal i en nedåtgående rörelse, utan godis i handen, på samma sätt som du gjorde med en godisbit i handen i föregående steg. När hunden lägger sig ner klickar du och ger den genast en godbit. Upprepa.

Tips från proffstränaren: Det är viktigt att du ersätter godislockbetet så snart du kan, att du bara använder godiset som förstärkare innan hunden lär sig den visuella signalen.

Verbal ledtråd

Om du vill lägga till en verbal signal, säg ”ligg” (eller ”ner) och visa sedan omedelbart din handsignal. När hunden börjar lägga sig ner markerar du beteendet (klick) och ger godiset. Upprepa detta några gånger. När din hund börjar förstå att ordet ”ligg” och handtecknet innebär samma beteende, kan du använda båda och bestämma vilken signal du föredrar (eller ännu hellre vilken din hund föredrar) i olika sammanhang. Eftersom hundar uppmärksammar hela din kropp under en inlärningssession kan du lära dem både en visuell och en verbal signal. Detta förbättrar kommunikationen mellan dig och din hund och kan bidra till att förhindra förvirring.

Tips från professionella tränare: Använd inte den verbala signalen samtidigt som du visar den visuella signalen. Annars lär sig hunden att båda signalerna måste ges tillsammans innan den utför beteendet. Och se till att alla i hushållet använder samma signaler.

Med hjälp av positiv förstärkning kan du lära din hund att ligga ner – och alla möjliga andra praktiska färdigheter och beteenden. Med varje nytt inlärt beteende blir din hund en självsäker och glad kompis som är redo att följa med dig på många äventyr.

error: Innehållet är skyddat
Search