Så här skyddar du hundens tassar från att brännas på heta ytor

Hjälp din hund i sommar och i framtiden genom att skydda trampdynorna från het asfalt, strandsand och potentiella brännskador.

Som små kuddar som skyddar din valps fötter ger hundtassarna det stöd som din hund behöver för att ta sig från punkt A till punkt B, även i svår terräng. Men om solen skiner hett en varm dag kan din hunds värdefulla trampdynor brännas på heta trottoarer. Brända tassar hindrar din kompis från att leva sitt bästa liv, men tack och lov kan brännskador på hundtassar behandlas om ägarna är beredda på nödsituationer och vid behov är redo att rådgöra med hundens veterinär.

Tecken på brända hundtassar

Tyvärr är varmt väder inte det enda du måste vara försiktig med när det gäller din fyrbenta väns fötter. Kalla temperaturer innebär egna faror, särskilt om det finns is på marken. Frostskador och spruckna trampdynor kan uppstå vid extrema temperaturer. Kemikalier som inte är märkta för användning av husdjur, inklusive de som skyddar dig från otäcka fall på isen, kan också leda till brända trampdynor.

Vovven kanske inte direkt säger att den har ont, men veterinärer säger att hundens beteende är ett tecken på att något är fel.

Ofta är det första tecknet som ägaren märker att hunden börjar slicka på fötterna, eller att den haltar efter en promenad utomhus. När man undersöker trampdynan kan det se ut som en missfärgning, eller så kan man se ljusare, rosa vävnad under det yttre skiktet.

Om en brännskada är synlig på din hunds tassar, eller om den slickar sig mer än normalt efter en solig promenad, finns det omedelbara åtgärder man kan vidta för att se till att din hund fortfarande kan visa framfötterna på bästa sätt.

Behandling och huskurer för brännskador på hundtassar

På samma sätt som när du bränner fingret på spisen kan du till en början lindra skadan genom att blöta brända tassar i kallt vatten. Vissa brännskador kan vara små och läka inom en vecka utan att du behöver oroa dig särskilt mycket. Allvarliga brännskador kan dock ta flera veckor att läka och kräver troligen veterinärvård.

Vid mindre brännskador eller skrapsår kan djurägare helt enkelt hålla området rent genom att torka av med en våt trasa, samt hålla området rent från skräp, särskilt efter promenader utomhus. Sök veterinärvård vid djupare sår eller om det uppstår tecken på infektion (färgade flytningar, svullnad, kraftig smärta), eller om området inte verkar läka. Antibiotika, smärtstillande läkemedel eller ytterligare sårvård kan behövas.

Även om det är frestande att undvika en resa till veterinären och ta hand om hunden hemma, finns det fall där det krävs professionell hjälp. Alla mediciner eller salvor för hundtassar som appliceras på de brända trampdynorna löper risk att omedelbart slickas bort av hunden. Det här kan de flesta ägare till stökiga hundar intyga, så det är ofta bäst att lägga bandage på såret som en extra barriär.

Om såret är så allvarligt att du tror att ett bandage kan behövas, kan andra mediciner också vara motiverade. I sådana fall är det bäst att konsultera en veterinär, så att en lämplig behandlingsplan kan utarbetas.

Oroa dig dock inte för mycket – med lite vaksamhet kan brända trampdynor helt och hållet förebyggas.

Hur du förebygger framtida brännskador på tassarna

För att undvika kemiska brännskador bör du hålla dig till produkter som är märkta som säkra för husdjur i hemmet. Annars bör du se till att din hund inte vidrör ytor som behandlats med kemikalier förrän de har torkat.

Förebygg skador på hundtassar på heta eller iskalla trottoarer genom att använda ditt bästa omdöme vid utomhusaktiviteter. Pröva att gå på morgonen eller kvällen när temperaturen är svalare, eller håll dig till mjuka gräsytor i stället för cement. Om du tycker om att klä ut hunden kan ett par strumpor eller stövlar ge ett extra skydd utomhus. Det bästa sättet att avgöra hur säkra din hunds tassar är? Använd din egen!

Ett enkelt sätt att avgöra om det är okej att gå på en yta eller inte är att helt enkelt lägga handen på marken. Om ytan är för varm eller kall för dig, är den för extrem för att gå på med hunden.

Med andra ord, ta dig en stund för att stanna upp och reflektera. Din hunds tassar kommer att tacka dig.

error: Innehållet är skyddat
Sök