Hur många kalorier bör min hund äta?

Experter ger råd om hur du beräknar din hunds dagliga kaloribehov för att se till att du ger ditt husdjur rätt mängd mat.

Om du vet hur mycket kalorier din hund behöver kan du hjälpa den att hålla vikten. Om din hund får i sig för mycket kan det leda till en ohälsosam viktökning, medan för få kalorier kan leda till en underviktig hund som riskerar näringsbrist och andra hälsoproblem. Nedan får du veta hur du beräknar din hunds kaloribehov.

Hur många kalorier bör en hund äta per dag?

Det korta svaret är att det varierar för varje individ utifrån många olika parametrar.

En hunds dagliga kaloribehov beror på en mängd olika faktorer, bland annat kroppsform, ras, aktivitetsnivå, ålder, miljö och hälsotillstånd.

Veterinärer använder ett mått som kallas Resting Energy Requirements (RER), vilket är hur mycket energi ett husdjur behöver för att upprätthålla sina kroppsfunktioner vid vila (som andning och matsmältning), för att fastställa hundens kaloribehov. Det kan dock vara svårt att beräkna den exakta siffran eftersom det finns variationer i ämnesomsättningen hos varje enskild individ.

Din veterinär bör kunna ge dig en god uppfattning om vad just din hunds ideala kroppsform bör vara och hur många kalorier per dag som hjälper den att nå det målet.

7 tips för att säkerställa att din hund får i sig rätt mängd kalorier

Här listas några rekommendationer från veterinärmedicinska källor om hur du ser till att din hund får i sig tillräckligt med energi:

  • 1. Rådgör med veterinär om den ideala kroppsformen och målvikten hos just din hund.
  • 2. Loggför hundens beteende och motionsvanor och håll koll på dess allmäntillstånd för att avgöra när det kan vara läge att justera för ett ändrat näringsbehov.
  • 3. Håll koll på kroppsformen över tid. Skulle oroväckande förändringar ske så ta upp det med din veterinär.
  • 4. Använd fodertabellen för komplett och balanserat hundfoder som en generell guide och anpassa den efter ditt husdjurs behov.
  • 5. Se till att majoriteten av din bäste väns kaloriintag kommer från energirika måltider som innehåller protein, fett och kolhydrater – inte från godis. Om du ger den för mycket godsaker eller extra oljor/fetter bidrar du också till deras dagliga intag av kalorier, och för mycket av det goda kan leda till fetma.
  • 6. Välj en kost som innehåller mindre än 20 procent stärkelserika kolhydrater. Hundar behöver fokusera mer på magert protein och hälsosamma fetter för att få högre energidensitet. Fett innehåller dubbelt så många kalorier som protein och kolhydrater.
  • 7. Utfodra din hund utifrån dess individuella behov. En valp behöver mer kalorier än en äldre hund, och en chihuahua på bara något kilo behöver betydligt färre kalorier om dagen än en grand danois på över 50 kilo. Om en hund inte rör sig särskilt mycket vill du inte ge den för mycket mat, eftersom den då blir överviktig. Om din hund däremot hänger med på löpturer varje dag, ska du se till den får tillräckligt med mat för att kunna ha energi nog för en aktiv livsstil.
error: Innehållet är skyddat
Sök