Australian stumpy tail cattle dog – Allt du behöver veta om hundrasen!

Australian stumpy tail cattle dog är en intelligent och energisk hund som är lojal och hängiven sin ägare. Lär dig mer om hur det är att leva med den här energiska jycken.

Australian stumpy tail cattle dog ska inte förväxlas med australian cattle dog, utan är en helt egen ras, även om det inte finns så många av den. Den är en naturbegåvning när det gäller arbete, oavsett om det är ute i hagen med korna eller genom hundsport. Australian stumpy tail cattle dog, med en mankhöjd på 43-50 cm och en vikt på 14-20 kg, anses vara modig och orubbligt lojal och hängiven sin ägare.

Som arbetshund med hög energinivå behöver hunden måttlig motion varje dag för att ge den fysisk och mental stimulans. Om du inte har en hage med kor som den kan sköta är den glad över att springa eller vandra i skogen, och den utmärker sig i hundsporter som agility, vallning och lydnad.

Utseende

Australian stumpy tail cattle dog (kärleksfullt kallad ”stumpy”) har dubbel päls och en mankhöjd på 43-50 cm och väger 14-20 kg. Ytterpälsen är kort, rak och tät, och underpälsen är också kort och tät, men mjuk. Rasens färg kan vara blå eller röd. Blå hundar kan vara melerade eller enfärgade, och hundens huvud och kropp kan ha svarta markeringar. Röda hundar kan vara spräckliga, med mörkare röda markeringar på huvudet och röda fläckar på kroppen.

Stumpies har fått sitt namn på grund av att de är stubbsvansade av naturen (inte kuperade). Enligt rasstandarden ska svansen inte vara längre än tio centimeter, men vissa stumpies föds med lång svans.

Det är lätt att förväxla en australian stumpy tail cattle dog med en australian cattle dog. Men när du väl känner till skillnaderna mellan de två kan du skilja dem åt på nolltid. Medan en australian cattle dog är mer rektangulär till formen, med en kropp som är längre än den är hög, är en stumpy mer fyrkantig, med en kroppslängd som motsvarar hundens höjd. En australian cattle dog har dessutom öronen brett isär och en stumpy har öronen högt upp på huvudet, vilket ger den ett ständigt uppmärksamt utseende.

Personlighet

Enligt Australian Stumpy Tail Cattle Dog Society är stumpies energiska, vaksamma, bestämda, alerta, orädda, lojala och lydiga. Rasen kan fylla nästan alla roller – älskad familjehund, sök- och räddningshjälte, agilitymästare, terapihund, polis- och militärhund och lantarbetare.

Stumpyns temperament beror på det arbete som den föddes upp till att utföra – att driva boskap genom att nafsa den i hälarna, vilket är anledningen till att dessa boskapshundar ibland kallas för ”heelers”. De tenderar att vara lite reserverade, särskilt mot främlingar, eftersom de var vakthundar på gården och varnade för eventuella inkräktare. Eftersom de dagligen arbetade enskilt med sina människor tenderar de att knyta nära band till de få som är en del av deras inre krets.

Utseendet är inte den enda skillnaden mellan australian stumpy tail cattle dogs och australian cattle dogs. Stumpies är mer tillgivna än sina australian cattle dog-motsvarigheter och kommer att sitta i ditt knä, titta dig rakt i ansiktet och säga ”kom så leker vi, kom så gosar vi”.

Stumpies håller också igång hela tiden och har mer energi än barn, även när det är läggdags.

En australian cattle dog sover vid dina fötter, men en stumpy sover två till tre meter från dig, redo att komma igång.

Med sin intensiva personlighet kan australian stumpy tail cattle dogs vara underbara lekkamrater för äldre barn, även om dessa livliga boskapsskötare kan vara lite för mycket för småbarnsfamiljer. Som med alla hundar bör du se till att alltid övervaka lektiden och lära barnen att interagera med djur på rätt sätt.

Behov

Som oberoende arbetare är stumpies lojala mot sin familj men föredrar kanske att vara den enda pälsbebisen hemma. Australian stumpy tail cattle dog-valpar kan komma bra överens med katter och andra hundar om de introduceras på rätt sätt vid ung ålder, men i allmänhet vill dessa valpar vara din enda fyrbenta vän.

Stumpies är energiska hundar som behöver mycket (väldigt mycket) fysisk och mental stimulans. Men om du inte har en stor inhägnad gård är det inte nödvändigtvis ett problem. Så länge ägaren förstår hur mycket tid australian stumpy tail cattle dogs behöver kan de leva lyckligt i en lägenhet, en bostadsrätt eller ett litet hem i förorten.

Problemen uppstår när det inte finns tillräckligt med mental stimulans. Lämna dem inte bara på bakgården och glöm bort dem.

Stumpies behöver mycket motion och uppgifter att fokusera på, även om det bara är pussel eller interaktiva leksaker.

Eftersom de är intelligenta och har mycket energi att avvara kan de hitta på en uppgift själva om de inte får något att göra, vilket kan leda till oönskade beteenden. Stumpies är en arbetsras och har därför mycket energi – inga soffpotatisar här inte! En familj som vill adoptera en stumpy bör dela en aktiv livsstil. De kommer sannolikt att vara olyckliga som lägenhetshundar om de inte får tillgång till långa löprundor varje dag.

Dessutom innebär dess höga intelligensnivå och imponerande fysik att den kan utmärka sig vid utomhusaktiviteter som vandring och löpning, för att inte tala om hundsporter.

Stumpies är hundar som man med fördel kan överväga att låta delta i hundsporter, till exempel agility, flyball, vallning eller nosarbete.

Skötsel

Förutom att ge tillräcklig mental och fysisk stimulans är det ganska enkelt att ta hand om din australian stumpy tail cattle dog. Den kräver inte mycket skötsel. Det räcker med en borstning varje vecka med en hundborste och en liten kam för att hålla pälsen i gott skick, och den behöver bara badas när den är smutsig.

Precis som för alla hundar bör du ta dig tid hemma för att se till att din stumpy inte har några öroninfektioner, att tänderna borstas ofta och att klorna är klippta.

Med sin intelligens och lojalitet svarar stumpies bra på träning, särskilt när de har en rutin att följa. Att skapa en rutin är det första du måste göra när du tar hem en australian stumpy tail cattle dog-valp. När du till exempel går ut genom ytterdörren, låt din stumpy förbli sittande tills du är ute genom dörren och redo att gå. Liksom för alla hundar kan en konsekvent och positiv träning under hela livet hjälpa din stumpy att bli artig och välartad.

Hälsa

Stumpies har en livslängd på tolv till femton år och är i allmänhet friska hundar. Men som med alla hundar måste husdjursföräldrar vara vaksamma på några hälsoproblem.

Dövhet förekommer i rasen, så alla valpar bör genomgå ett hörseltest. Ärftliga ögonproblem kan också vara ett problem, så potentiella avelspar bör DNA-testas för progressiv retinal atrofi och primär linsluxation före avel.

Prata med din veterinär om du märker några förändringar hos din valp. Bortsett från dessa möjliga tillstånd bör din australian stumpy tail cattle dog besöka veterinären för regelbundna kontroller och vaccinationer.

Historia

Enligt Australian Stumpy Tail Cattle Dog Society tros stumpies vara den första rasen som utvecklades i Australien. Stumpies och australian cattle dogs tros härstamma från två typer av brukshundar som utvecklades runt 1840-talet.

Även om stumpies aldrig var särskilt många, minskade rasens population ytterligare efter första världskriget, och rasen var nästan utrotad på 1980-talet. Australian National Kennel Council har gjort insatser för att rädda rasen och antalet hundar ökar i takt med att fler människor får upp ögonen för dessa mångsidiga hundar.

Fakta

  • Didjah, en femårig stumpy, medverkade i filmen Thin Ice från 2011.
  • Trots att australian stumpy tail cattle dog var den första hundrasen som utvecklades i Australien, kom hundarna inte till USA förrän efter andra världskriget.
error: Innehållet är skyddat
Sök