Möt Buffy, spårhunden som upptäcker covid-19-fall

Hon är den enda covid-19 doftdetekteringshunden som för närvarande arbetar på ett amerikanskt sjukhus. En sån duktig flicka!

Vi tröttnar aldrig på att dela med oss av servicehundarnas fantastiska hjältedåd och bredden av deras förmågor. Möt Buffy, en tvåårig gul labrador retriever som inte bara delar med sig av sina sniffningsfärdigheter utan också av sitt gulliga hundhjärta.

Hundar som är duktiga på covid-19-doftdetektering håller sig sysselsatta och finns ofta på plats vid stora sportevenemang och flygplatser. Men ett pilotprogram kan göra det lättare att så småningom kontrollera spridningen av viruset.

Robert Meade är sjukhusets VD. Han berättar att Titus Herman, VD för Southheastern Guide Dogs, år 2020 ringde honom med idén om att utbilda deras ledarhundar i covid-19-doftdetektering. Även om doftdetektering är naturligt för hundar, har en genomsnittlig hund 100-300 miljoner doftreceptorer och kan urskilja aromer i triljondelar, så tränade hundar är otroligt känsliga. (Som jämförelse kan nämnas att människor har cirka 5-6 miljoner receptorer).

De två utarbetade en plan, och när de juridiska och rättsliga aspekterna var uppfyllda inleddes programmet i april 2021. Buffy valdes särskilt ut för att delta på grund av sitt goda luktsinne och lugna uppträdande. Såvitt vi vet, och enligt publicerade rapporter, är Buffy den enda covid-19-detektionshunden som används på ett sjukhus i USA.

Träning för att nosa rätt på covid-19

Buffy började vässa sin näsa med generella doftprover innan hon fortsatte med deaktiverade covid-19-prover. Sedan tränade hon detektion inomhus och utomhus och lärde sig att undvika olika sorters distraktioner. Efter en månad gick hon vidare till att förbättra precisionen i covid-detektering på människor, och några veckor senare genomförde hon mer specifika träningsaktiviteter med sin handledare, Grace Welsby (bilden ovan).

När besökare kommer in på sjukhuset frågas de om de vill bli undersökta av Buffy och om så är fallet ger Welsby henne order om att ”söka”. Buffy går snabbt förbi besökarens fötter. Om hon upptäcker covid-19 lägger hon sig vid besökarens fötter. Besökaren får möjlighet att ta ett gratis covid-19-test på sjukhuset för att bekräfta sin status eller att själv testa sig på annat håll.

Det Buffy känner av är en kemisk förändring i en persons immunsystem och om kroppen bekämpar viruset. Hon har rätt i ungefär 95 procent av fallen.

Hon arbetar vanligtvis några dagar i veckan och några timmar i taget med stor flexibilitet för pauser och vila. Det finns inget fastställt antal personer som hon kan granska, och hon hälsar gärna på alla som kommer in på sjukhuset. Buffy är ett extra skydd utöver det som görs varje dag på sjukhuset.

Men i skrivande stund begränsar sjukhuset återigen antalet besökare till sjukhuset på grund av det stora antalet covidfall.

Ger välbehövlig stresslindring

Det var ett privilegium att adoptera Buffy och att ha henne på sjukhuset. Förutom sin förmåga att upptäcka covidfall med hjälp av sin nos är hon också en värdefull källa till djurterapi för sjukhusets vårdpersonal. Doctors Hospital of Sarasota var det första sjukhuset i Florida som behandlade en covid-19-patient, så vår vårdpersonal har varit på frontlinjen när det gäller pandemin sedan dag ett. Arbetet är utmanande, så att ha en glad och go hund att hälsa på har varit en välkommen stresslindring. När Buffy inte är i tjänst frågar sjuksköterskor och läkare var hon är och när hon kommer in.

Eftersom hon behöver regelbunden träning för att hålla sin nos i toppform har Meade en behållare med inaktiverad covid-19 i kylskåpet i garaget. Flera gånger i veckan, medan Buffy är inne, går jag ut och gömmer provet i slumpmässiga skor och låter henne leta. Hon belönas med godis när hon upptäcker covid-19, så hon är alltid glad att få träna.

På sin fritid gillar Buffy promenader runt grannskapet, leka med sina leksaker och vara en del av familjen… Precis som vilken annan hund som helst, men med superkrafter!

Vi lyfter hatten för Buffy, hennes handledare och den sjukvårdspersonal som hon arbetar tillsammans med varje dag. Den här begåvade hunden är verkligen en hjälte i våra ögon och för personalen och patienterna som hon hjälper till att skydda och trösta varje dag.

error: Innehållet är skyddat
Sök