Kan min hund simma?

Upptäck hur du på ett säkert sätt introducerar ditt husdjur till glada stunder i vattnet.

Det första simtag som de flesta av oss tog som barn var hundsim. Faktum är att hundsimstilen hos människor och hundar är väldigt lika varandra. Även om detta simsätt fått sitt namn från hunden, betyder det inte att alla hundar varken gillar eller är bra på att simma.

Vissa hundar gillar att simma…

Flertalet hundraser har avlats fram med simning i åtanke. Retrievers (golden, labrador, Nova Scotia duck tolling och flera andra jaktraser), togs fram för att hämta vattenfåglar som ankor och gäss åt sina jagande ägare. Vissa raser hör man till och med i namnet att de är ämnade för simning: Spansk vattenhund, amerikansk vattenspaniel, portugisisk vattenhund. Men tro inte att alla hundar av vattentyp är bra simmare — eller att de ens tycker om att bli blöta.

Alla friska hundar bör kunna simma. Men det är inte alla hundar som vill simma – eller är lämpade för det. En hunds lust och förmåga att simma är inte rasspecifik; jag har sett labbar som hatar vatten blåvägra att simma, och jag har sett chihuahuas som älskar att simma.

…och vissa hundar är inte byggda för att simma

Många hundar med korta ben och långa kroppar (taxar, corgis och bassets exempelvis) är inte särskilt smidiga simmare på grund av sin kroppsform, korta ben och viktfördelning. Hundraser med platt nos (så kallade brakycefala raser), så som mopsar, franska bulldoggar och pekineser, kommer kanske inte simma några längre sträckor då de har svårt med andningen när de simmar eftersom de måste luta huvudet uppåt för att kunna andas.

Hur man lär en hund att simma (och ser till att den tycker om det)

För att ta reda på om din hund kan lära sig att simma kan du följa dessa råd:

Leta rätt på en bra badplats

Det är bäst att hitta stilla, grunt vatten för hundens första simtur. De bästa badplatserna för hundar har flack lutning, så att hunden kan gå ner i vattnet en stund innan den börjar simma. Tänk på att det för små hundar och de med korta ben snabbt blir djupt nog för att deras huvuden ska hamna under ytan. Försök aldrig få din hund att simma förrän du vet att den är trygg i vattnet. Kasta aldrig hunden i vattnet, utan låt den själv bestämma om den vill bada.

Låt din hund slå följe

Om du vill veta om din hund är intresserad av att simma kan du själv gå ner i vattnet för att locka i den. Vada ut och se om den följer efter. Om din hund följer med dig ut i vattnet och verkar trygg och glad är det troligt att den kommer att kunna simma. Om din hund däremot är rädd för att bli blöt så ska du inte tvinga den. En skrämd hund kommer aldrig att vilja bada.

Gör det kul

När din hund visar att den gillar att simma (och är säker på tassen) kan du få den att själv gå ner i vattnet genom att kasta en boll, frisbee eller en flytleksak. Hundar som gillar att apportera på land kan tycka att det är lika spännande att göra det i vattnet. Frisim och apportering är bra motion. Och för hundar som behöver rehabilitering efter en skada är vattenterapi en av de bästa behandlingarna (precis som för människor). Träningsutrustning, som löpband under vatten t.ex. kan hjälpa till med ortopedisk rehabilitering. Din veterinär kan vid behov rekommendera vattenterapi.

Poolsäkerhet för hundar

Du behöver en pool med grunda trappsteg så att hundarna kan ta sig upp. Det föreligger drunkningsrisk ifall en hemmapool saknar sätt för hunden att själv kunna ta sig upp. För att hålla ditt husdjur säkert i närheten av poolen kan du använda babygrindar och pool-larm. Lämna aldrig ett badande husdjur oövervakat. Även om en hund med flytväst bör hållas under uppsikt.

Dessutom bör kemikalier och klor förvaras utom räckhåll för husdjur. Vid förtäring kan de leda till allvarliga sår i mun, matstrupe och mage. Observera också att de vattenbehandlingskemikalier som används i pooler kan göra hundens hud torrare samt matta pälsen.

Sötvattensskoj: Hundsäkerhet i sjöar och dammar

Hundar som älskar att simma ser en lång brygga som en riktig startramp. Faktum är att det finns nationella tävlingar i Dock Dog för entusiastiska hundar (en whippet vid namn Sounders innehar längdhoppsrekordet på 11,02 meter). Följ samma säkerhetsregler vid vattendrag som du gör vid poolen. Håll din hund under uppsikt vid bad och se till att det finns ett enkelt sätt för den att ta sig upp ur vattnet.

I vissa delar av landet kan blågröna alger (cyanobakterier) bildas i dammar och sjöar på sommaren. Dessa alger är giftiga för hundar. Hundar som badar under algblomning kan drabbas av smärre problem som ögonirritation till större symptom i form av kräkningar, diarré, orkeslöshet, och kan i värsta fall avlida. Slutsatsen är att om inte du skulle vilja ta ett dopp, så ska inte din hund göra det heller.

Håll din hund säker i saltvatten

Att simma i vikar och hav kräver också särskild vaksamhet för hundägare. Roliga strandutflykter bli farliga för hundar vars ägare inte har koll på läget. Hundar kan få i sig saltvatten när de simmar, vilket kan leda till allt från lindrig diarré till allvarliga problem eller dödsfall. Ta med dig färskvatten som din hund kan dricka på stranden.

Det är också viktigt att hålla utkik efter växter, fiskar och annat skräp som har spolats in vid högvatten. Många hundar tycker om att äta allt möjligt de hittar på stranden. Även själva sanden kan orsaka problem. Hundar kan få i sig sand genom att slicka sina tassar. Vissa hundar rentav äter sand. Byt ut hundens favorittennisboll mot en frisbee när ni är på stranden. Blöta tennisbollar blir helt täckta med sand. Den apporterande hunden får då i sig sanden, vilket kan leda till att den fastnar i magen och kräver hjälp hos veterinär. Inte direkt vad man planerar för solsemestern.

Hur kallt är för kallt för att hunden ska kunna bada?

Din hund kan bada utomhus när som helst på året, förutsatt att vattnet inte är så kallt att den riskerar att bli nedkyld. En bra tumregel är att om vattnet är för kallt för dig så är det för kallt för din hund. Det är också bra att skölja av hunden efter att den tagit sig ett dopp. Din hund kommer också att lukta bättre (du vet hur blöt hund luktar… huvva).

Bada smart och ha roligt

Simning är bra motion för hundar, och de flesta hundar hänger gärna med på en badtur. Vattenälskande hundar blir fulla av förväntan när de får syn på en brygga, en trampolin eller havets rullande vågor. Har du som ägare koll på läget så kommer ditt husdjur att hoppa, leka och simma tryggt och säkert.

error: Innehållet är skyddat
Sök