Är maskrosor giftiga för hundar?

Hundar och maskrosor är en finfin duo!

Av vissa betraktandes som ”ogräs” och av andra som ”blommor”, en mängd blommande maskrosor är ett säkert vårtecken. Maskrosor kan lätt kännas igen på sina ljusgula kronblad eller vita fröbollar (luddet som man blåser på för att göra en ”maskrosönskan”).

Dessa fleråriga växter kan hittas i stort sett överallt. Med detta i åtanke och med vetskapen om hur nyfikna våra hundkamrater kan vara, ställer vi oss frågan: Är maskrosor giftiga för hundar?

Kan hundar äta maskrosor eller är de giftiga?

Om du nyss önskade att din hund och denna växt skulle kunna samexistera fredligt med varandra, så blev din önskan besvarad! Det finns flera typer av växter som kan vara skadliga för din hund om de äts. Maskrosor är tack och lov inte en av dem.

Alla delar av maskrosväxten kan ätas.

Ännu bättre? Maskrosor är fulla av näringsämnen som vitamin A, C- och K-vitamin som stärker immunförsvaret, cell- och kroppsvävnad respektive benhälsa. Du kan vara säker på att din valp faktiskt äter ett näringsrikt mellanmål… men som med allt annat, se till att den inte äter för mycket.

Med tanke på att hundar inte smälter växter så bra, kan det ge lindriga magbesvär och för många blad kan få hunden att tillfälligt urinera mer.

Även om det kanske inte är den bästa idén för din hund att glufsa på en massa maskrosor, är det helt okej att den äter några här och där. Det värsta scenariot som kan hända med maskrosor är lite magsmärta och fler toalettbesök.

Behöver jag oroa mig för ogräsmedel?

En sak att tänka på är att vissa använder ogräsbekämpande herbicider för att få bort maskrosor från sina gräsmattor och trädgårdar. Trädgårdsprodukter kan absolut vara giftiga för våra pälsbeklädda vänner, men hur mycket behöver vi oroa oss för herbicider i synnerhet?

De flesta kemikalier som finns i herbicider har låg toxicitet för däggdjur, och används de på rätt sätt är de vanligtvis inte skadliga. De flesta akuta förgiftningar på grund av herbicider inträffar när husdjur kommer i direkt kontakt med produkten, till skillnad från att något som besprutats med herbicider sedan konsumeras.

Samtidigt vet vi inte vilken typ eller mängd av herbicider som använts på ett område som vi ser när vi är ute och promenerar med våra hundar. I dessa fall är det bäst att vara uppmärksam och gå försiktigt fram – särskilt om du märker skador på gräs och grönska i ett område.

Maskrosrotextrakt då?

Maskrosrotsextrakt är ett naturläkemedel som enligt Healthline har en rad betydande hälsofördelar, som att minska kolesterolvärdet, bromsa cancertillväxt och främja ny hudgenerering. Det behövs dock mer forskning för att få tydligt stöd för dessa påståenden för både husdjur och människor.

Om din hund dock skulle få i sig extrakt av maskrosrot finns det inte några betydande tecken att förvänta sig. Det finns till och med kommersiella maskrosrotsprodukter som är tillverkade för hundar.

Som med alla nya livsmedel eller kosttillskott bör du rådgöra med din veterinär för att se om extrakt av maskrosrot är okej att konsumera för din hund.

Vad ska du göra om din hund fortsätter att äta maskrosor?

Om din valp inte får nog av maskrosor och ständigt får ont i magen kan du hålla maskrosorna borta från den eller lära din hundkamrat en signal för att rikta uppmärksamheten åt ett annat håll.

Om du hellre tar bort maskrosorna från trädgården helt och hållet kan du använda ett ogräsbekämpningsmedel som är säkert för husdjur för att skydda din hund och andra djur från förgiftning.

Giftiga ogräs att se upp för på gården eller på promenaden

Maskrosor är ett giftfritt ogräs som din hund kan äta utan att vara orolig. Men det finns vissa ogräs som du bör hålla utkik efter när din hund leker i trädgården eller är ute på promenad.

Det rekommenderas att undvika ogräs som:

 • Mjölkört
 • Spikklubba
 • Gul stjärntistel
 • Kermesbär
 • Smörblomma

Om din hund har ätit något giftigt kan dessa vara tecken på förgiftning:

 • Kräkningar
 • Diarré
 • Slöhet
 • Aptitlöshet
 • Överdriven dregling
 • Kramper
error: Innehållet är skyddat
Sök