Varför lägger hundar huvudet på sned?

Detta beteende får din hund att se extra gullig ut, men det är inte allt. Här är fyra möjliga anledningar till att din hund lägger huvudet på sned.

Bland det gulligaste en vovve kan göra är att lägga huvudet på sned. När en hund lutar sitt fluffiga huvud åt ena sidan och sedan åt andra hållet smälter vi som smör och tror att den försöker förstå vad vi säger.

Du frågar din hund om den vill gå en promenad, om den vill leka eller om den vill ha en godbit, och den lyssnar uppmärksamt på varje stavelse och lägger sitt söta huvud på sned. Men varför gör våra hundar detta? Vet de att vi tycker att det är oemotståndligt sött och att de helt enkelt vill få oss att smälta? Eller beror det på att deras hängande öron dämpar våra röster och att de måste röra på huvudet för att riktigt höra våra kärleksfulla ord? Vi reder ut detta och andra möjliga orsaker till att din hund har denna förtjusande vana.

4 anledningar till att hundar lägger huvudet på sned

Som alla andra beteenden fyller detta ett viktigt syfte och kan användas av olika skäl i många olika sammanhang.

Lokalisering av ljud

Hundens hörsel är generellt sett känsligare än vår, särskilt när det gäller högre frekvenser. Hundens öron kan också röra sig för att samla in ljudet mer effektivt, och örats form kan till och med hjälpa till att fånga upp och förstärka ljudet. Hos hundraser med långa öron och hundar med mycket hår kan dock hörselgången bli lite trång för ljud. Hunden vickar därför huvudet (och därmed öronen) fram och tillbaka för att hjälpa till att kanalisera ljudet och identifiera källan bättre.

För att se bättre

Hundar har en bra syn överlag, men deras synskärpa, eller förmåga att se saker klart och tydligt, är inte lika stark som hos människor – särskilt när de tittar på saker långt borta eller riktigt nära. Deras djupseende är faktiskt bäst när de tittar på saker rakt framför sig, i ögonhöjd, och de är mycket bättre på att lägga märke till saker som rör sig än när de står stilla. Att luta huvudet kan faktiskt hjälpa hunden att se dig, beroende på var du står i förhållande till hundens ansikte.

Positiv förstärkning

Om din hund lutar på huvudet när du säger ordet godis och du tycker att det är oemotståndligt och ger den en godbit, är det troligare att den lutar på huvudet igen nästa gång ordet godis sägs. Det är positiv förstärkning i praktiken. Förtjusta rop och andra slags höga ljud som din hund associerar med glädje, tillgivenhet eller uppmärksamhet kan naturligtvis också förstärka beteendet.

Hälsoproblem?

För det mesta finns det ingen anledning till oro om din hund brukar lägga huvudet på sned då och då. Om din hund däremot verkar göra det hela tiden eller mycket oftare än tidigare, bör du troligen kontakta din veterinär. Det är också viktigt att veta om hunden gör detta i kombination med andra beteenden, om den till exempel också gnäller, skäller, kliar sig på huvudet, gnuggar huvudet mot föremål eller trycker huvudet mot något. Om du märker förändringar i aptit, sömnvanor eller aktivitetsnivå måste du genast boka tid hos din veterinär. Sjukdomar som öroninfektioner eller allergier, neurologiska sjukdomar, hudproblem eller hörselproblem kan få en hund att skaka eller luta på huvudet mer än vanligt. Dessutom kan parasitinfektioner som kvalster eller loppor få din hund att känna sig orolig eller orsaka klåda, vilket leder till ökade huvudrörelser och ett annorlunda beteende.

Ljud som får din hund att luta på huvudet

Om du bor med en smart vovve har du förmodligen identifierat signaler eller ljud som får din hund att luta på sitt söta lilla huvud.

Ljud i hemmet

Ljud i hemmet som är kopplade till något bra är mer sannolika att få din hund att reagera än andra ljud. Om till exempel en skåpdörr gnisslar eller kylskåpet smäller igen kan det få din hund att lyssna noga om ljudet vanligtvis följs av att den får en godisbit eller lite snacks av dig. Ljud som klirrande bilnycklar, prasslande snacksförpackningar eller till och med att teven sätts på kan alla bli inlärda signaler som din hund uppmärksammar lite extra med att justera sina öron och luta huvudet.

Favoritord

Din hund kan lära sig alla möjliga ord och fraser, och när de kombineras med positiv förstärkning kan dessa språksekvenser bli signaler och betingade förstärkare. Ord som ”Vill du gå en promenad?”, ”Middagsdags!” eller ”Kaka!” lär den sig snabbt att förknippa med glada känslor. Så när de hör dessa ord, även om de uttalas tyst, kan de luta på huvudet i glad förväntan eller för att försäkra sig om att det du säger verkligen kommer att hända. I en konversation, eller när du säger mer än ett ord, lägger hunden huvudet på sned för att urskilja ord som den förstår bland andra ord som kan vara mer obegripliga.

Detta bekräftas av ny forskning om djurens kognition, som visar att hundar som lärt sig specifika leksaksnamn lutar på huvudet när de hör namnet, vilket tyder på ett samband mellan att lägga huvudet på sned och att bearbeta relevanta, meningsfulla stimuli.

Forskning har visat att hundar inte bara lyssnar på orden vi säger utan även på tonen vi använder, vårt kroppsspråk när vi uttalar orden och våra ansiktsuttryck. Så om du säger ett ord som hunden känner till väl utanför det normala sammanhanget eller med en annan kroppsposition eller ett annat ansiktsuttryck än vad du vanligtvis använder, kan hunden lägga huvudet på sned för att dubbelkolla att den förstår rätt.

Andra djurljud

Fågelkvitter, grannens hund som skäller i fjärran eller katten som gnäller på nedre våningen kan få din hund att luta på huvudet. Din hund justerar huvudets position så att den lättare kan ta in ljudet och försöka förstå vad det kan betyda.

Precis som andra hundbeteenden fyller detta beteende mer än en viktig funktion, men det är också ett av de sötaste beteenden som hundar uppvisar.

error: Innehållet är skyddat
Sök