Allergier hos hundar: Hur du kan lindra symptomen hos din hund

Kan din hund vara allergisk mot något i maten eller i omgivningen? Så här kan du lindra symptomen hos din hund.

Medan människor med allergier tenderar att nysa, brukar hundar med allergier få klåda. Om din hund har röd, irriterad hud och ständigt slickar sig på tassarna kan den vara allergisk mot något i sin omgivning eller sitt foder.

Allergier är vanliga hos hundar och kan vara ännu svårare att diagnostisera och behandla än hos människor. När vi människor upplever allergisymptom kan vi berätta för vår läkare exakt vilka symptom vi har och när de uppstår. Din hund kan inte göra det, så du och din veterinär måste samarbeta för att ta reda på vad som orsakar problemet och hur du kan lindra symptomen.

Kan alla hundar ha allergier?

Ja, varje hund är unik och hundar kan vara allergiska mot många olika saker. Allergier är skadliga reaktioner från immunsystemet på grund av miljöämnen eller livsmedel som normalt sett är ofarliga.

Vad orsakar allergier hos hundar?

Din hund kan utsättas för allergenerna genom maten, insektsbett, inandning av pollen eller svampsporer, eller till och med genom att stryka sig mot eller lägga sig på en viss yta.

När din hund utsätts för ett allergen triggas immunförsvaret och histaminer frigörs. Histaminer är naturligt förekommande kemikalier i kroppen, men när för många frigörs kan det orsaka mycket obehag för din hund, t.ex. inflammation, klåda och svullnad. Beroende på allergenkällan, hur allvarlig reaktionen är och var den är lokaliserad, kan inflammationen orsaka en mängd olika symptom hos den drabbade hunden.

Allergier kan drabba hundar i alla åldrar, raser och rasblandningar. Vissa allergier är ärftliga, så det är alltid bra att fråga uppfödaren om allergier och andra immunsjukdomar hos hundens släktingar när du skaffar en valp från en uppfödare.

Din hund kan också utveckla allergier senare i livet när immunsystemet blir känsligt för en viss allergen och börjar överreagera vid upprepad exponering. Allergier uppträder ofta när hunden är ung vuxen. Och som om allt detta inte vore illa nog kan din hund också vara allergisk mot flera saker.

Typer av allergier hos hundar

Hundallergier kan klassificeras på många olika sätt, bland annat genom allergenet (loppbett, kyckling, ambrosia etc.), vägen in i kroppen (inandning, kontakt med huden eller via maten), hastigheten på den allergiska reaktionen (anafylaxi eller omedelbar reaktion jämfört med en fördröjd reaktion) och kliniska tecken (hudskador, tecken på andningsvårigheter, tecken på mag- och tarmsjukdomar). Den vanligaste indelningen som används i praktiken är en kombination av tre kategorier: atopisk dermatit, luftvägsallergier och matallergier.

Atopisk dermatit

Atopisk dermatit är både den mest omfattande kategorin av allergier hos hundar och den vanligaste. Allergenerna andas oftast in, men kan också utlösa en reaktion genom hudkontakt. Allergenerna finns i hundens miljö och kan bestå av pollen och andra växtmaterial, damm, dammkvalster, mögel, loppor, schampo, rengöringsmedel och till och med mattfibrer. Beroende på vilken allergen eller vilka allergener din hund är allergisk mot kan den uppvisa symptom säsongsmässigt eller året runt.

Den gemensamma nämnaren är att din hund visar tecken på hudirritation. Hudirritation kan vara begränsad till ett område, ofta tassar eller öron, men kan också påverka hela hundens kropp. Hunden kanske slickar sina tassar hela tiden och de färgas röda av saliv, eller tuggar på delar av kroppen tills pälsen faller av. Den kan få öroninfektioner som återkommer även efter behandling av en veterinär. Den röda, irriterade huden blir mer mottaglig för sekundära bakterieinfektioner, särskilt om hunden ofta kliar hål på huden. Huden kan också vara skabbig med små, vattniga sår.

Bett och stick av insekter och spindeldjur kan utlösa akuta allergiska reaktioner. Loppor är ofta boven i dramat, och hundar med atopisk dermatit orsakad av loppor får kliande utslag efter ett enda loppbett. Om din hund blir stucken eller biten i ansiktet eller i munnen kan läpparna och tungan svullna upp. Detta är ett akuttillstånd om andningen påverkas. Bett på andra delar av kroppen kan också orsaka rejäl svullnad och irritation samt extrem klåda.

Kontaktallergier är vanligtvis en reaktion på något som hunden har på sig (t.ex. ett nytt fästinghalsband) eller på en yta som hunden kommer i kontakt med. Dessa hundar får vanligtvis utslag på tassarna eller magen där kroppen har kommit i kontakt med den problematiska ytan (om hunden reagerar på ett fästinghalsband får den utslag där halsbandet kommer i kontakt med huden runt halsen). En reaktion på ett schampo kommer sannolikt att påverka alla delar av kroppen.

Allergier i luftvägarna

Allergier i luftvägarna hos hundar liknar mestadels de allergier som människor har. Dessa allergier utlöses vanligen av ett inandningsallergen, t.ex. växtpollen eller dammkvalster, och gör att hunden uppvisar olika luftvägssymptom, t.ex. kliande, rinnande ögon eller hosta och nysningar. Symptomen kan vara säsongsbundna eller uppstå året runt. Allergier i luftvägarna är mycket mindre vanliga hos hundar än hos människor och katter.

Livsmedelsallergier

Det finns många missuppfattningar när det gäller matallergier hos hundar. Äkta födoämnesallergier är sällsynta hos hundar och är vanligtvis en reaktion på proteinkällor som kyckling, nötkött, mejeriprodukter eller ägg. En anafylaktisk reaktion på ett livsmedel är ännu mer sällsynt hos hundar. Hundar med födoämnesallergier uppvisar vanligtvis hudsymptom precis som hundar med atopi, t.ex. kliande öron, slickande på tassar och/eller ett generellt utslag över hela kroppen. Eftersom deras dermatit orsakas av maten snarare än av något i omgivningen svarar hundar med matallergier vanligtvis inte på samma behandlingar som hundar med atopi. Vissa hundar kan också uppvisa gastrointestinala symptom, som diarré eller kräkningar.

Symptom på allergier hos hundar

Allergisymptom hos hundar innebär vanligtvis hudproblem, men kan även omfatta symptom i mag-tarmkanalen och luftvägarna. Symptom på allergier hos hundar är bland annat:

 • Röd, irriterad hud (på en del av kroppen eller generellt)
 • Klåda
 • Hunden slickar på tassarna
 • Återkommande öroninfektioner
 • Återkommande infektioner på tassarna
 • Kliande utslag på länderna (särskilt vid dermatit orsakad av loppor)
 • Hunden gnider huvudet mot något
 • Håravfall (fläckvis eller generellt)
 • Nässelfeber
 • Svullnad
 • Nysningar
 • Kronisk hosta
 • Rinnande ögon
 • Diarré
 • Kräkningar

Alla dessa symptom kan stämma överens med en mängd olika tillstånd och sjukdomar som kan drabba din hund, så det är viktigt att ta hjälp av veterinären för att få en korrekt diagnos.

Testa din hund för allergier

Testningen av hundallergier beror delvis på vad din hund har för symptom och vad din veterinär misstänker kan vara orsaken till besvären.

Det finns några huvudtyper av allergitest för hundar – t.ex. pricktest, blodprov eller försök med eliminationsdiet – beroende på allergenet.

Pricktest innebär att man injicerar ett antal olika allergener i små mängder och övervakar hundens reaktioner. Denna information används sedan för att skapa ett skräddarsytt allergiserum som gör hunden okänslig för de utlösande faktorerna.

Blodprov är mindre invasivt men det kan också vara mindre tillförlitligt än pricktest. Ett externt laboratorium testar blodet och resultaten kan användas för att ta fram ett skräddarsytt allergiserum för desensibiliseringsbehandling.

En eliminationsdiet är den bästa metoden för att testa matallergier. Den här metoden innebär att du tillsammans med din veterinär sätter din hund på en diet med nya ingredienser i 8-12 veckor och sedan gradvis börjar återinföra livsmedel i hundens diet, ett i taget, för att fastställa orsaken till allergin.

Behandling och förebyggande av hundallergi

Det bästa sättet att förebygga allergisymptom är att undvika allergenet. Detta är naturligtvis inte alltid en enkel sak. Om din hund är allergisk mot gräs eller träd som finns i närområdet kan du inte undvika att den utsätts för exponering. Som tur är finns det några alternativ för allergimedicin för hundar och andra strategier för att se till att din hund mår bra.

Behandling av loppallergi

Det är lätt att behandla loppallergi. Välj en produkt som motverkar loppor och eliminerar dem vid kontakt utan att de biter, och ge din hund detta skydd året runt. Alla andra husdjur i hushållet bör också få ett regelbundet förebyggande loppmedel för att hålla huset fritt från loppor. Kom ihåg att även ett enda bett kan orsaka att en allergisk hund får kliande utslag.

Behandling av atopisk dermatit

Vid immunterapi använder man resultaten från allergitestningen för att skapa ett skräddarsytt serum med hundens allergener. Detta serum används sedan för att desensibilisera din hund mot allergenerna. Du kan också höra talas om denna behandling som hyposensibilisering för hundar. Hunden får en serie injektioner enligt ett fastställt schema för att gradvis göra den okänslig för de allergener som den är allergisk mot. Studier har visat att 50 procent av alla hundar som genomgår immunterapi får en betydande förbättring av sina symptom, och 75 procent av de behandlade hundarna behöver inte lika mycket medicinering för att må bra.

Kortikosteroider som prednisolon kan användas för att lindra svåra symptom. Kortikosteroider kan ge betydande biverkningar, så de används vanligtvis som en kortsiktig behandling för att ge din hund lindring innan en annan behandling hinner verka. Vissa hundar behöver en låg dos prednisolon på lång sikt.

Allergimediciner som apoquel (oclacitinib), difenhydramin (benadryl), loratadin (claritin) och cetirizin (zyrtec) kan användas på ett säkert sätt för hundar. Rådfråga din veterinär om lämplig dosering beroende på ditt husdjurs storlek och allergins svårighetsgrad.

Cytopointinjektioner lindrar klåda genom att neutralisera effekten av en specifik signalsubstans till hjärnan som orsakar klådan. En injektion kan räcka i fyra till åtta veckor.

Ta bort pollen och andra växtmaterial för att begränsa kontakten med huden och risken att hunden andas in eller sväljer dem. Om du torkar av din hund med en oparfymerat torkduk efter promenaderna hjälper det till att ta bort pollen från pälsen och tassarna, eller om din hund accepterar det kan du också dammsuga den försiktigt efter promenader utomhus. Se till att du använder en specialanpassad dammsugartillsats för hundar om du försöker med den här metoden eftersom sugkraften annars kan skada din hund

Bad kan också ge lindring. Hör med din veterinär vilken typ av schampo som är bäst för din hund. Medicinska schampon är utmärkta för att lösa sekundära infektioner i huden, och vissa schampon hjälper också till att återställa normal hudhälsa. Havremjölsschampo kan också vara lugnande för torr och irriterad hud. Följ instruktionerna på medicinska schampon för att veta hur länge de ska sitta i, hur de ska sköljas ur och hur ofta de ska användas. Undvik att bada hunden för ofta, eftersom vissa schampon kan torka ut huden och göra den känsligare för skador och infektioner.

Tillskott av fettsyror är bra för en frisk hud i allmänhet.

Behandling av luftvägsallergi

För hundar med allergisymptom i andningsorganen, t.ex. bronkit, kan samma behandlingar som vid atopisk dermatit ibland vara till hjälp. Veterinären kan också skriva ut ett hostdämpande läkemedel för att hjälpa den irriterade halsen att läka om din hund hostar mycket.

Behandling av matallergi

Om din hund har en födoämnesallergi kan mediciner som steroider och apoquel ge viss lindring, men det viktigaste är att undvika problematiska ingredienser. Glöm inte att kontrollera ingredienserna på hundgodiset också! Om du håller dig till rätt kost kommer din hund inte längre att ha några allergisymptom. Fettsyratillskott och probiotika kan också vara bra.

Det finns inte ett enskilt hundfoder som är bäst mot allergier, men hundar som är allergiska mot en mängd olika ingredienser kan behöva hydrolyserad kost. Dessa dieter, som vanligtvis kräver recept från veterinären, bryter ner proteinet i små bitar så att hundens immunsystem inte tolkar dem som ett hot.

I de flesta fall kan allergier hos hundar inte botas. Men med hjälp av din veterinär och lite tålamod kan du hitta en behandlings- och hanteringsplan för att se till att din hund mår bra och är symptomfri.

error: Innehållet är skyddat
Sök