Sjukdomar hos äldre hundar – Fem hälsoproblem att hålla koll på

Om du håller utkik efter dessa vanliga sjukdomar hos din gulliga senior kan du bättre kontrollera hundens hälsa.

Det är svårt att bli gammal. Precis som människor behöver hundar tid för att anpassa sig till nya rutiner och förändringar när de åldras. De medicinska behoven hos äldre hundar kan skilja sig mycket från yngre hundar.

Hundar åldras snabbare än människor (även om de inte åldras med sju människoår per levnadsår). Hundar anses vanligtvis vara ”seniorer” när de blir sju år gamla. Större raser har vanligtvis en kortare livslängd än mindre raser. Även om du kanske märker förändringar i pälsens färg, eller att hundens tempo minskar, är åldersrelaterade hälsoproblem den största indikatorn på att din hund blir gammal. Precis som när människor blir äldre, börjar vi se fler kroniska och progressiva problem hos våra husdjur när de blir äldre. Djur är väldigt bra på att dölja sina symptom när de är sjuka, tills de blir så sjuka att de inte längre kan dölja det.

Som hundägare kan det vara svårt att se sin pälsbeklädda vän ha det jobbigt. Det viktigaste du kan göra för ditt äldre husdjur är att minimera smärta och lidande.

Naturligtvis bör du alltid rådgöra med din veterinär för att behandla eventuella hälsoproblem som din lurviga vän kan ha. Regelbundna hälsoundersökningar hjälper dig även att hålla koll på din hunds hälsa.

Om du vet vad du ska tänka på, när det gäller vanliga hälsoproblem för äldre hundar, kan du hjälpa dem att förbättra sin livskvalitet under sina gyllene år. Här är fem av de vanligaste hälsoproblemen som veterinärer ser.

Artrit och ledproblem

Det vanligaste tecknet på att din hund åldras är en minskad aktivitetsnivå. Hundar börjar vanligtvis visa synliga åldersrelaterade förändringar vid ungefär sju till tolv års ålder. En del av detta är den normala övergången från att vara en ung valp till att bli vuxen. Det kan dock även vara förknippat med artros och andra degenerativa förändringar.

Det påverkar oftast de viktbärande lederna, såsom höfter, knän, armbågar och axlar. Du kan till exempel se att din hund har svårt att kliva in och ut ur fordon, eller är mindre villig att leka apport på gården. Vissa av dessa förändringar är oundvikliga och förvärras med tiden, men andra kan hanteras och smärtan kan lindras med lämplig kost och motion. Äldre hundar kan dra nytta av dagliga ledtillskott som glukosamin och kondroitin, tillsammans med omega-3-fettsyror för att minska inflammation.

Du kan också omge ditt husdjur med dess favoritsaker, till exempel en varm filt eller en speciell leksak, samt att du är försiktig eftersom artrit kan göra din hund mer irriterad. Eftersom trycksår kan uppstå hos husdjur med begränsad rörlighet är det också viktigt att tillhandahålla en varm sovplats med gott om dynor.

Inkontinens

Vissa äldre husdjur kan utveckla inkontinens, dvs. förlorad kontroll över blåsan, så se till att kontrollera din pälsbeklädda vän regelbundet för att se om den är våt eller smutsig. Detta händer när organ, muskler och nerver åldras, vilket gör det svårare att ”hålla inne”, även om de en gång i tiden kunde gå länge utan toalettpauser.

Beroende på typen av inkontinens finns det mediciner som hjälper till att kontrollera dessa problem. Det är viktigt att förhindra hudirritation och infektion från kontakt med urin och avföring. Inkontinens kan vara ett tecken på ett annat underliggande problem, så det är viktigt att du pratar med din veterinär om det blir ett problem. Om ditt husdjur behöver hjälp med att resa sig för att kissa eller bajsa kan du köpa en lyftsele. Du kan också använda en stor handduk som du lindar in under kroppen för att hjälpa till. Det kan hända att du måste göra kisspauser oftare, vilket påminner om de första valpdagarna.

Hörsel- och synförlust

Precis som människor kan hundar drabbas av syn- och hörselnedsättning på äldre dagar. Sämre syn och hörsel kan vara förvirrande för din hund, men är inte smärtsamt. Det är lätt att missa de första tecknen på hörselnedsättning, eftersom hundar är bra på att kompensera och kan förlita sig på saker som vibrationer i golvet.

Din hund kan förlora förmågan att höra vissa frekvenser först. Tidiga tecken på synnedsättning är att hunden stöter på saker och är tveksam när det gäller att navigera i vissa områden, t.ex. i trappor. När det gäller synförlust är det viktigt att rådgöra med din veterinär för att fastställa orsaken, eftersom vissa underliggande tillstånd som grå starr och glaukom kan behandlas. Om din hund börjar förlora synen eller hörseln bör du se till att möblerna i hemmet inte flyttas om, eftersom de kommer att ha svårt att navigera i nya utrymmen.

Tillväxt, tumörer och cancer

Äldre hundar kan få knölar och bulor, men inte alla bör vara oroväckande. Det kan vara godartade vårtor, födelsemärken eller tumörer av fett som kallas lipom. Precis som för människor ökar dock risken för att en hund ska få en cancerdiagnos när den blir äldre. Enligt Veterinary Cancer Society kommer en av fyra hundar att diagnostiseras med cancer. Det är den vanligaste dödsorsaken för husdjur som inte är i medelåldern.

En längre livslängd ökar oddsen för avvikande celltillväxt och cancerbildning, vilket innebär att varje massa eller tillväxt bör övervakas för snabba förändringar i storlek, form, färg och konsistens, eftersom detta kan vara en indikation på malignitet.

En konsultation med din veterinär kan resultera i enkla tester, t.ex. en nålaspiration för att undersöka celler från massan, eller ett fullständigt avlägsnande och en biopsi som ger ett mer slutgiltigt svar. Behandlingsalternativen beror på vilket stadium och vilken typ av cancer din hund har, till exempel lymfom, så ju tidigare diagnosen ställs desto bättre. Regelbundna veterinärkontroller, samt regelbunden undersökning av hundens kropp för att hitta knölar hemma, kan hjälpa till att upptäcka problem i ett tidigt skede.

Fetma

Vikten har stor betydelse för hundens allmänna hälsa under hela dess livslängd. Äldre hundar har dock visat att de successivt ökar i kroppsfett trots att de äter färre kalorier.

Denna förändring av kroppssammansättningen är oundviklig och kan förvärras av antingen minskad energiförbrukning eller förändrad ämnesomsättning. Oavsett vilket är det viktigt att utfodra med en kost med lägre kaloritäthet för att undvika viktökning, men med en normal proteinnivå för att bibehålla muskelmassan. Fetma hos äldre hundar förvärrar artrit och minskar rörligheten, vilket leder till en cykel som kan leda till ännu mer viktökning och göra dem mer benägna att drabbas av sjukdomar som diabetes.

Rådgör alltid med din veterinär om kost och näringsråd som kan förändras under djurets livstid för att säkerställa optimal hälsa för din äldre hund.

Ta hand om din senior

Att åldras är en del av varje hunds liv. Du som hundkompis kan göra hundens äldre år till några av de bästa. Du kan hjälpa ditt husdjur genom att vara tålmodig och ge det tid att vänja sig vid sin nya normalitet. Beroende på vilka utmaningar ditt husdjur kan ställas inför när det blir äldre, finns det många åtgärder för att göra ditt hem säkrare och bekvämare.

Ta bort alla ledningar och andra föremål från golvet som kan orsaka att ditt husdjur faller eller snubblar. Du bör också flytta växter och ömtåliga föremål till ett säkert område som är utom räckhåll för hunden. Skapa en säker plats i ditt hem där ditt husdjur kan dra sig undan alla ytterligare stressfaktorer.

Rutinvård för äldre hundar bör omfatta en konsekvent daglig rutin och regelbundna veterinärundersökningar, samt laboratorieundersökningar för att bedöma förekomsten eller utvecklingen av kroniska sjukdomar eller andra effekter av åldrandet. Stressiga situationer och plötsliga förändringar i det dagliga livet bör undvikas.

Om en drastisk förändring måste göras i ett äldre husdjurs rutiner, försök att minimera stressen genom att införa förändringen gradvis.

error: Innehållet är skyddat
Sök