Vad du ska göra om din hund äter något konstigt (och eventuellt farligt)

Hundar kan äta de konstigaste saker. Upptäck några av de märkliga saker som hundar har fått i sig och vad en veterinär på ett djursjukhus rekommenderar om din hund har slukat något oätligt, t.ex. mynt, leksaker och till och med en dykmask (ja, det har hänt).

Hundar äter konstiga saker. Men när är det som de äter ett problem? Naturligtvis finns det livsmedel som de inte bör äta, till exempel lök, russin och choklad. Men vad händer om de äter något som helt enkelt är oätligt?

Min jack russell terrier, Dash, är en av dessa kulinariskt okunniga hundar. Ätbart, oätbart – det är sak samma för honom. Han gillar att tugga sönder saker och svälja dem. Han kan inte längre ha bollar, eftersom han gnager på dem som en galen termit tills han fördelar dem i små (eller inte så små) bitar som han sedan äter.

Förra sommaren tuggade Dash upp en hård leksak som han svalde bitar av och senare kräktes upp. Men han kräktes inte upp allt. Vi visste inte att en bit var kvar i hans mage i en månad eller så och därefter blockerade hans tarm. Han slutade äta, såg olycklig ut och var allmänt sett inte sitt trevliga/charmiga jag, så vi tog honom till vår veterinär som, efter att inte ha sett något på en röntgenbild, hänvisade oss till ett djursjukhus.

Kirurgi för att avlägsna ett främmande föremål

Det konstaterades att Dash behövde opereras för att ta bort en blockering – resten av den röda tuggleksaken. Dash kom hem från operationen med ett snyggt ärr på magen och ett modernt elisabethanskt halsband (hundtratt). Dagen efter att han hade fått sina stygn tagna åt han upp gummibeklädnaden på sin matskål i metall (den satt så hårt fast att jag inte hade kunnat skära av den med en precisionskniv). Så han var tvungen att återvända till djursjukhuset. Den här gången hjälpte veterinärerna honom att kräkas upp plasten, eftersom vi upptäckte det direkt.

Den goda nyheten är att Dash fortfarande är lika energisk som någonsin, trots all gummiutvinning från mage och tarmar. Och som föräldrar är vi mer vaksamma än någonsin över vad han kan bestämma sig för att tugga sönder.

En av dem som opererade Dash hade fler skrämmande historier om konstiga saker som hundar har ätit. De vanligaste sakerna som hundar har ätit är förmodligen kläder, t.ex. underkläder och strumpor. Men han har också tagit ut andra osannolika saker ur hundarnas inre: majskolvar, delar av en trofé, stenar i alla storlekar, en dykmask.

Det som går in måste komma ut

Om det din hund äter är tillräckligt litet kommer det att passera genom systemet utan att orsaka problem. Om det tar sig till tjocktarmen är det lugnt. Så om du hittar vad din hund nu än har ätit i dess avföring är allting okej. Men om ett främmande föremål fastnar någonstans i hundens system kan det orsaka problem.

Främmande föremål är till en början svåra att diagnostisera. Oftast syns de inte på röntgenbilder. Om hunden äter en sten är det enkelt. Den kommer att synas. Mynt är hemska. Nya är oftast gjorda av zink, och zink är giftigt.

Men allt syns inte på en röntgenbild. Gummiprodukter kanske inte syns tydligt. Ett linjärt främmande föremål (kallas även band, garn eller snöre) kan stanna i magen och hopa sig. Om du ser ett snöre komma ut ur hundens ända, dra aldrig i det. Det kan vara lindat runt något inuti hunden. Din veterinär kan använda ett endoskop som gör det möjligt att titta in i din hund utan att behöva operera. Veterinären kan se ett främmande föremål och avlägsna det. Om röntgen eller endoskopi inte avslöjar det främmande föremålet är nästa steg att operera.

Vad du ska göra om du ser din hund svälja fel sak

Om du ser att din hund slukar något stort eller tandat (t.ex. en persikokärna) ska du ta med den till veterinären. Om det främmande föremålet finns i magsäcken kan vi gå in och ta bort det utan att behöva operera. Det ger en gladare hund. Om man behöver framkalla kräkningar eller göra en endoskopi, så läker magsäcken väldigt snabbt. Den läker mycket snabbare än tunntarmen, med hänvisning till operation.

Om du ser din hund sätta i sig något giftigt, ring genast din veterinär. Ju tidigare du kan ta itu med giftet, desto bättre. Framkalla inte kräkningar på egen hand, det är något som du definitivt vill att ett proffs ska göra.

error: Innehållet är skyddat
Sök