Hur du återfuktar din hunds torra, flagnande hud för att lindra klåda och rodnad

Som tur är för din hund kan mildare fall av torr hud ofta lösas hemma.

Precis som vi människor kan hundar ibland drabbas av säsongsmässig torr hud. Detta sker vanligtvis på vintern eller när den utsätts för mycket vind eller torr luft. Torr hud tillsammans med endast lätt klåda och fjällning är inget att oroa sig för, men ytterligare symtom eller tecken på obehag kan tyda på något allvarligare.

Det finns många olika orsaker till att din hund kan ha torr hud, och vissa är lätta att åtgärda medan andra är mer utmanande.

Orsaker till att din hund har torr hud

Torr luft

Den vanligaste orsaken till medelmåttigt torr hud är låg luftfuktighet. Hundens hud behöver fukt för att bibehålla sin elasticitet och spänst, och mycket torr luft kan leda till att huden förlorar den fuktigheten.

Om du märker att din hund har lätt klåda och att huden flagnar under vintern, eller om du bor i ett torrt klimat, kan du försöka använda en luftfuktare i hemmet. Luftvärmesystem kan i synnerhet torka ut hundens hud. En luftfuktare kan hjälpa till att göra det mer behagligt, även för dig och dina mänskliga familjemedlemmar!

Näringsbehov

Näringsbrist kan också orsaka torr hud hos hundar. Din hunds kost kanske inte ger tillräckligt med fettsyror som hjälper till att hålla huden frisk. Kontrollera att hundens foder har en märkning som visar att det innehåller alla de näringsämnen som din hund behöver. Om du utfodrar med hemlagad kost bör du samarbeta med en veterinär för att skapa ett recept som uppfyller hundens alla behov. Lita inte på recept från internet.

I många fall av torr hud gör tillskott av omega-3- och omega-6-fettsyror underverk för hudens och pälsens hälsa. Dessa kosttillskott finns i flytande form och som kapslar. Välj ett tillskott som har godkänts av myndigheter eller som rekommenderats av din veterinär.

För många bad

En annan orsak till torr hud hos hundar är för frekventa bad. Detta kan avlägsna de nödvändiga oljorna från hundens hud, vilket gör den ömtålig och torr. De flesta hundar behöver bara badas vid behov, vanligtvis ett par gånger om året. Om du upptäcker att du badar din hund oftare på grund av att pälsen luktar eller är fettig bör du rådgöra med din veterinär för att se om din hund har en hudåkomma som orsakar de symptom du ser.

Oatmeal (havremjöl) schampo är ett bra alternativ för att lindra torr hud och kan användas på de flesta hundar. Se alltid till att skölja hunden ordentligt efter ett bad för att ta bort alla schamporester.

Parasiter och sjukdomar

Hundparasiter kan orsaka många allvarliga hälsoproblem för din hund. Några vanliga hudproblem som orsakas av krypande insekter är:

  • Mjälleksem
  • Ringorm
  • Hårsäckskvalster
  • Mjällkvalster

Förutom parasiter kan även allvarligare kroniska hälsoproblem som mat- och miljöallergier, cushings sjukdom och hypotyreos torka ut hundens hud. Alla dessa tillstånd åtföljs dock vanligtvis av andra symtom utöver torr hud.

Sök veterinär om din hund har håravfall, öppna sår, fet hud, överdriven mjäll, klåda, slickar tassarna, öroninfektioner, slöhet, viktökning, kräkningar eller diarré. Den underliggande sjukdomen måste behandlas, liksom den torra huden.

Huskurer för torr hud hos hundar

Så länge din hund inte har andra tecken på sjukdom eller obehag finns det några botemedel som du kan prova hemma för att lindra den torra huden utan att nödvändigtvis boka in ett veterinärbesök.

Använd en luftfuktare för att lösa problemet med torr luft i hemmet. Bonus: det får din egen torra hud att må bättre också!

Börja ge din hund ett tillskott av omega-3- och omega-6-fettsyror för att förbättra hudens och pälsens hälsa. Kosttillskott är inte föremål för samma reglering som läkemedel, så alla kosttillskott är inte likvärdiga. För bästa resultat väljer du en produkt som har en kvalitetsstämpel eller som rekommenderats av din veterinär.

Bada hunden med ett oatmealschampo och skölj noga. Havremjöl fungerar som en kolloid och är lugnande för huden.

Några har också med framgång använt kokosolja på hundens päls och hud för att hjälpa den torra huden.

Om du upptäcker att du måste upprepa någon av dessa åtgärder ofta eller om de inte hjälper, boka en tid hos din veterinär för att se till att det inte är något annat som händer med din hunds hud.

error: Innehållet är skyddat
Sök