Lär din hund att komma när du ropar – enkel guide!

Av alla saker vi bör lära våra hundar, är att komma när man ropar på dem en av de viktigaste sakerna för att ni ska kunna njuta av er tid tillsammans i naturen.

Att återkalla, eller att komma när man ropar, är en viktig färdighet som alla hundar måste kunna. Av alla saker som de måste lära sig är det kanske viktigast att kunna kalla tillbaka den – särskilt om du planerar att gå ut offentligt med din hund, besöka parker eller låta hunden gå lös utan koppel. När du först tar hem en hoppande valp bör du fokusera på återkallning (och potträning).

Det tar tid och konsekvens att bygga upp en signal för återkallande och se till att din hund kan reagera på den i alla möjliga situationer och på alla möjliga platser (det kallas att generalisera signalen). En av de viktigaste faktorerna när du lär ut denna signal är att se till att det alltid är en stressfri och rolig upplevelse. Ibland lär ägarna oavsiktligt sin hund att signalen är en dålig sak (så kallad negativering av signalen). Detta händer oftast om du använder hundens namn eller signalen för att kalla tillbaka hunden och sedan skälla ut den när du är arg. Gör det framför allt inte när du vill att den ska komma tillbaka till dig snabbt. Gör det roligt, positivt och något som du och din hund tycker om att träna tillsammans.

Den här snabba och enkla guiden hjälper dig att skapa ett fantastiskt hjälpsamt och effektivt återkallande.

Innan du börjar

Välj din valps favoritgodis

En bra förstärkare är något som hunden älskar, som är litet och lätt att tillhandahålla. För hundar av alla storlekar och raser är detta någon form av mat eller godis. Uppskurna varmkorvar, små bitar ost eller lunchkött, köpta träningsgodis eller till och med grönsaker som morötter eller andra grönsaker (för den grönsaksälskande valpen) är alla bra alternativ. Se till att du väljer det som din hund tycker bäst om och var inte rädd för att byta ut det allteftersom träningen fortskrider.

Använd en markör

En markör (även en betingad förstärkare) är en signal som bokstavligen markerar exakt det ögonblick då din hund gjorde något som gav den förstärkaren. En klickare är ett bra exempel på en effektiv markör. Om du inte har en klickare kan du använda ord som ja, men välj ett ord och håll dig till det. I den här guiden kommer vi att använda en klickare och när vi säger klick ska du använda din markör. Klicka (eller markera) beteendet så fort det inträffar. Se beteendet, markera beteendet, ge en godbit.

En enkel guide för att lära din hund att komma

Klicka för uppmärksamhet

Det kanske inte verkar självklart, men att förstärka din hund vid ögonblick av erbjuden uppmärksamhet (din hund ger dig uppmärksamhet utan att du säger eller gör något) är ett viktigt första steg för att lära din hund att komma. På så sätt lär sig din valp att när han eller hon ger sin uppmärksamhet får den tillgång till några av sina favoritsaker. Med tiden kommer din hund att vara mycket mer benägen att vara uppmärksam, till exempel när du vill att den ska komma, när den har en stark förstärkningshistorik.

Sitt eller stå framför din hund, men be den inte att göra något. Klicka och belöna när de tittar på dig. Börja förstärka din hund för ögonblick av uppmärksamhet under dagen, när ni är ute på promenader eller i början av ett undervisningstillfälle. Ju mer du förstärker deras erbjudande om uppmärksamhet, desto mer kommer de att ge den.

Tips från professionella tränare: När du klickar för att få uppmärksamhet och bygger upp ett konsekvent återkallande, försök att inte överanvända hundens namn. En hunds namn, särskilt när du lär den, bör reserveras för tillfällen då du verkligen vill att hunden ska vara uppmärksam – och det snabbt. Om du överanvänder det eller bara använder det när hunden redan visar dig sin uppmärksamhet (eller när du är arg) blir den snabbt ett vitt brus eller får en ny, obehaglig innebörd.

Släng en godbit och klicka för att återkalla

När hunden står eller sitter framför dig kastar du iväg en godisbit (se till att hunden ser den). Låt dem äta det och så fort de återvänder till dig, klicka och ge dem en ny godbit. Upprepa detta många gånger och variera avståndet.

Tips från proffstränaren: Börja leken i huset och flytta sedan gradvis till mer distraherande miljöer, till exempel bakgården.

Lägg till den verbala ledtråden ”hit”

Bygg vidare på steg två och kasta en av hundens favoritgodisar på några meters avstånd från dig. Låt hunden äta godiset och när den sedan vänder sig om och tar ett steg mot dig, säg det verbala kommandot ”hit”, klicka och ge godis. Upprepa detta flera gånger, klicka alltid när de börjar närma sig dig och ge dem en godbit så fort de kommer fram till dig.

Gör en lek av det

Du kan enkelt göra det till en rolig lek, särskilt för valpar. Be en vän eller familjemedlem att hjälpa dig med detta steg. Båda personerna bör ha några av hundens favoritgodisar i handen och en klickare. Stå tre meter ifrån varandra och börja med att kasta en godisbit i den andra personens riktning. När hunden har ätit godiset ska den person som står närmast hunden säga hit. Du kan också behöva göra pussljud, klappa på benet eller på golvet för att få hundens uppmärksamhet och uppmuntra den att komma.

När hunden rör sig mot personen klickar denne och ger godiset när hunden kommer fram. Nu ska den andra personen säga ”hit” och klicka när hunden kommer fram till den, och sedan belöna den. Upprepa den här leken fram och tillbaka flera gånger tills hunden omedelbart kommer när du säger signalen. Öka gradvis avståndet mellan de två personerna och se till att alltid förstärka hunden.

Var inte snål med godiset! Du bör ge din hund en godbit varje gång den kommer när den börjar lära sig, även om den går långsamt fram.

Saker att tänka på när du lär ut kommandot ”hit”

Följ lagen om koppel

Kom alltid ihåg att följa lagen om koppel och öva denna signal med hunden i koppel när ni är utanför hemmet eller inte befinner er i ett inhägnat område. Att återkalla är en nödvändig färdighet som din hund måste förstå, särskilt om den råkar komma bort från dig eller om den inte är kopplad eller till och med har gått vilse. Lagen om koppel kommer först och du bör aldrig låta din hund gå omkring fritt, inte ens för att träna, när du befinner dig på allmän plats, för din hunds och andras säkerhet.

Öva inte bara med en ”stanna”-signal

Öva inte bara på att lära din hund att komma när du ropar på den i samband med att du ger den en signal om att stanna, annars lär sig hunden att ”hit” bara inträffar efter att hunden stannat i en viss position under en viss tid. Det är okej att ibland be din hund att utföra en ”stanna”-signal och sedan gå iväg och be den komma till dig, men se till att detta inte är den enda gången du tränar återkallning. Det är viktigt att din hund lär sig att den kan komma när den kallas i alla situationer, med eller utan att behöva stanna kvar först.

Din hund älskar redan att vara nära dig, men med tid, tålamod och massor av positiv förstärkning kommer den att komma när du ropar är en lätt och enkel sak som den älskar att göra.

error: Innehållet är skyddat
Sök