Hur man tar bort en fästing från en hund eller katt

Ingen panik – med rätt verktyg och en stadig hand kan du själv ta bort den irriterande ohyran!

Fästingar är ett av naturens otäckaste kryp – en rund liten kropp med vassa käkar som suger blod och sprider sjukdomar. Även om du regelbundet ger ditt husdjur ett fästingmedel kan det hända att en fästing biter sig fast. För att minimera risken för sjukdomar måste fästingen avlägsnas från din hund eller katt så snabbt som möjligt.

Vad du behöver för att ta bort en fästing från din hund eller katt

Med följande hjälpmedel kan du ta bort fästingen på ett säkert och effektivt sätt utan att skada ditt husdjur i processen.

  • Spetsig pincett eller fästingplockare
  • Tvålvatten och/eller trippelantibiotisk salva
  • Engångshandskar
  • En liten förslutningsbar burk med lite alsolsprit (valfritt)

Hur man tar bort en fästing från en hund eller katt med hjälp av en pincett eller fästingplockare

Ta på dig engångshandskar om du har några för att undvika direktkontakt med fästingen. (Men om du inte har några till hands är det inget problem.)

Dela pälsen runt fästingen så att du ser den tydligt.

Ta tag i fästingen så nära huden som möjligt. Undvik att trycka eller klämma på fästingkroppen, eftersom det kan leda till att den spricker eller går sönder, vilket gör det svårare att ta bort resten av fästingen. Fokusera på att ta tag i fästingens huvud nära hundens eller kattens hud och håll den stadigt men inte för hårt.

Om du använder en fästingplockare istället för en pincett, för du verktygets öppning mot djurets hud så att fästingens huvud sitter fast i den minsta delen.

Dra försiktigt men bestämt rakt uppåt tills fästingen lossnar från huden.

Rengör försiktigt området runt fästingbettet med tvålvatten och applicera en liten mängd trippelantibiotisk salva om det finns tillgängligt.

Göra dig av med fästingen

När du har tagit bort en fästing från din hund eller katt har du två alternativ: döda den och behålla den eller göra dig av med den. Om du känner dig inspirerad att släppa ut den i naturen igen, gör du det.

Att behålla en död fästing kan låta konstigt, men det kan vara bra att veta vilken typ av fästing ditt husdjur fått (din veterinär kan hjälpa dig med detta). Det finns också laboratorier och statliga myndigheter som kan testa fästingar för att identifiera vilka sjukdomar de kan bära på, t.ex. borrelia eller monocytär ehrlichios.

Om du vill spara fästingen lägger du den i en liten burk eller annan förslutningsbar behållare med lite alsolsprit. Alsolspriten dödar den. Märk fästingen med datum och plats där ditt husdjur troligen fick den.

Ett annat alternativ är att försegla fästingen mellan två lager tejp. Krossa inte fästingen med bara händerna. Spola ner den i toaletten om du bara vill ha ut den ur huset!

Verktyg för att ta bort en fästing själv hemma

Det finns en mängd olika fästingborttagare på marknaden, som alla är små och bärbara och perfekta att ta med på en vandring eller förvara i bilen.

Den som kallas Tick Key är min personliga favorit. Det är en platt metallanordning med en droppformad öppning som är perfekt för att haka fast och ta bort en inbäddad fästing.

Tick Tornadon och Tick Twistern är liknande fästingverktyg med en tandad fot i ena änden. Fotöppningen har en avsmalning som gör att du kan glida den runt fästingen och haka fast den ordentligt. Båda finns i flera storlekar, vilket kan vara praktiskt för små fästingar i nymfstadiet eller större vuxna fästingar, eller arter som den amerikanska hundfästingen.

Du kan köpa fästingborttagare hos din veterinär, i djuraffärer och på nätet.

Låt veterinären ta bort fästingen från ditt husdjur när du är osäker

Ring din veterinär om du är osäker på om du ska ta bort fästingen från din katt eller hund eller om du tror att mundelarna fortfarande sitter kvar i huden. En djursjukskötare kan kontrollera området där fästingen fanns och visa hur du enkelt kan ta bort den (och de har troligen fästingborttagare till salu).

Tips: anteckna exakt var fästingen sitter på ditt husdjur. En liten bit maskeringstejp eller medicinsk tejp kan vara bra. Detta gör det mycket lättare att hitta stället när du är på veterinärkliniken för undersökning!

error: Innehållet är skyddat
Sök