Cavalier king charles spaniel – Allt du behöver veta om hundrasen!

Cavalier king charles spaniel är liten, ädel och extremt vänlig och har blivit en av de mest populära raserna i världen tack vare sin förmåga att passa in i nästan alla livssituationer.

Cavalier king charles spaniel är en av de mest populära raserna i världen – och en titt på hunden gör det lätt att förstå varför. De här små hundarna har silkeslen päls, förtjusande, vänliga ansikten och en personlighet som gör att de gärna vill komma överens med allt och alla.

Cavalier king charles är mindre än de flesta andra spanielar och har generellt sett en lägre bytesdrift än andra spanielar. I stället är de otroligt trevliga hundar som snabbt tycker om främlingar och familjemedlemmar, fungerar bra ihop med andra husdjur och passar bra in i hushåll med barn eller äldre.

Utseende

Det är bara att erkänna – de här pyttesmå spanielarna är bedårande. Med sin ringa storlek – ungefär 30 cm i mankhöjd och en vikt på cirka 7 kg – sina stora ögon och sitt mycket vänliga sätt är det praktiskt taget omöjligt att inte bli förtjust i en cavalier king charles.

Cavalier king charles finns i tre grundfärger: vit med kastanjeteckning (den vanligaste färgen, ofta kallad blenheim), svart och brun eller varmt kastanjeröd. Ett litet antal cavalierer är trefärgade: svart och vit med bruna markeringar på ögon, öron och svans.

Oavsett färg är deras pälsar medellånga, silkeslena och mycket mjuka. Pälsen förblir rak över hela kroppen, även om det kan uppstå en del fjädrar på tassar, mage och svans när pälsen växer ut.

På senare år har en ännu mindre undergrupp av cavalier king charles uppstått, som vanligtvis kallas teacup cavalier king charles spaniel. Dessa hundar betraktas allmänt som en designmutation av standard cavalier king charles. Eftersom de enda sätten att skapa en renrasig teacup cavalier är att avla hundar med dvärggener eller att avla på den minsta valpen i en kull, tenderar teacup cavalier att ha många hälsoproblem och immunförsvarssjukdomar.

Personlighet

Cavalier king charles spaniel är en av de sötaste hundarna du någonsin kommer att träffa.

Världens bästa hund. De kan vara energiska och lekfulla, men de är också fantastiska knähundar. Jag har aldrig sett en cavalier på kliniken som varit annat än snäll och följsam.

De är bokstavligt talat födda för att sitta i ditt knä, och dessa hundar är välsignade med en av de mest sympatiska personligheterna i hela hundvärlden. De kommer bra överens med hundar i alla storlekar, kan lätt lära sig att komma överens med katter, älskar att leka med barn och är lika bekväma med att mysa i soffan med äldre människor.

En av de saker som gör cavalier king charles till en så bra familjehund är deras otroliga anpassningsförmåga. De älskar också att springa och leka och klarar sig bra i lekar som apport och tafatt, liksom i lydnad, agility och fältprov. Men för mer stillasittande ägare, seniorer eller personer med rörelsehinder är cavalieren lika nöjd med att strunta i allt det och leva som en soffpotatis (Detta innebär dock att ägaren måste anpassa cavalierens foderintag till den typ av familjehund som de vill att hunden ska vara. De kan och kommer att gå upp för mycket i vikt om du låter dem göra det, så om du justerar kalorinivåerna för hundar som inte springer runt så mycket kan du hålla dem friska och glada.).

En potentiell nackdel med en hund som är så starkt inställd på att sitta i ditt knä och vara dig hack i häl är att de inte mår bra av att lämnas ensamma under långa perioder. Det kan hjälpa att ha en hundkamrat, men i slutändan bryr sig dessa små spanielar bara om dig. Om du inte kan vara i närheten av dem större delen av tiden kan det hända att din cavalier uppvisar viss separationsångest, som oftast yttrar sig i form av nervöst skällande.

Behov

Du – det är allt en cavalier king charles spaniel behöver för att vara lycklig. De älskar att följa dig runt i huset, sova bredvid dig, sitta i soffan bredvid dig, följa efter dig in i badrummet. De kommer att vara i din närhet varje minut de kan. På grund av att de nästan uteslutande vill vara med dig kan de klara sig i nästan alla miljöer.

De klarar sig bra i lägenheter och älskar en fin trädgård lika mycket. När du släpper ut dem utomhus är det viktigt att det sker på en inhägnad gård. Det är också nödvändigt att alltid ha hunden kopplad, för om din cavalier känner en intressant doft eller bestämmer sig för att jaga en fågel (en favoritaktivitet) kommer hunden absolut att springa efter den utan att tveka.

De kan få andningsproblem i riktigt varmt väder, så de bör inte lämnas utomhus för länge utan tillsyn eller utan tillgång till kallt vatten och skugga. Kallare klimat är inte heller alltid deras favorit, tack vare deras enkelpäls. Var uppmärksam på deras tassar när de kommer in, eftersom snö lätt kan fastna i pälsen runt tårna och ge dem problem med frostskador. Att klä dem i en liten kappa eller hundjacka är också en bra idé för vinterpromenader.

När det gäller familjeförhållanden är de här små kompisarna redo för allt. De leker gärna med barn hela dagen, men mindre barn bör övervakas – cavalier king charles är tillräckligt liten för att lätt skadas av misstag.

De antar också mer än gärna rollen som knähund och vilar lugnt i soffan tillsammans med äldre ägare, som en nära och tyst följeslagare som tar död på ensamheten. Faktum är att cavalier king charles klarar sig så bra som soffhund att den också är ett utmärkt terapidjur för äldreboenden och sjukhus. De är ett utmärkt val för förstagångsdjurägare, eftersom de i princip inte har några andra förväntningar på livet än att de vill ha din kärlek.

Skötsel

Deras päls behöver borstas regelbundet, förmodligen två eller tre gånger i veckan, eftersom de fäller ganska regelbundet. Men den goda nyheten är att deras päls slutar växa ganska snabbt, och standardskötseln för en cavalier king charles innebär inte att de måste klippas! Borsta dem bara regelbundet för att förhindra tovor och för att dra ut lösa hår samt bada dem vid behov, så behövs inget mer.

Precis som alla andra hundar behöver cavalier king charles spaniels få klorna klippta, öronen rengjorda och tänderna borstade för att må så bra som möjligt.

Dessa smarta hundar behöver också konsekvent positiv förstärkningsträning från en ung ålder för att lära sig ett bra uppförande. Att anmäla hunden till valpkurs är en bra idé!

Hälsa

Det måste alltid finnas lite bitterhet i smeten, eller hur? Här kommer det: cavalier king charles spaniel har ett antal hälsoproblem. Alla är inte allvarliga eller livshotande, men flera av dem är väldigt utbredda i rasen. Kort sagt, om du har en cavalier king charles har den nästan säkert ett eller flera av följande problem.

Först och främst finns mitralisklaffsjukdom. Detta är en hjärtsjukdom som leder till att klaffarna försvagas och kan leda till blåsljud på hjärtat. Dessa kan förvärras ju äldre hunden blir och i slutändan leda till hjärtsvikt. Mitralisklaffsjukdom är polygen (den påverkas av mer än en gen), vilket innebär att alla cavaliers, oavsett födelseort eller blodslinje, är mottagliga. En undersökning som kennelklubben genomförde visade att mitralisklaffsjukdom förekom hos nästan 100 procent av de testade hundarna och att det var dödsorsaken för nästan 43 procent av cavaliererna. Mitralisklaffsjukdom är ett degenerativt tillstånd, så när hundarna åldras kan symptomen bli mer uttalade. Statistiskt sett kommer ungefär 50 procent av hundarna att visa symptom vid fem års ålder, och vid tio års ålder kommer nästan alla att ha ett blåsljud av något slag.

Därefter kommer syringomyeli (SM). SM är ett tillstånd som påverkar hjärnan och ryggraden, där en missbildning i den nedre delen av skallen minskar det tillgängliga utrymmet för hjärnan, vilket komprimerar den och ofta tvingar ut ryggmärgsvätska i ryggmärgen. Symtomen kan variera från lätt obehag till svår smärta och partiell förlamning. I likhet med mitralisklaffsjukdom är SM otroligt vanligt hos cavalier king charles spanielar, med internationella forskningssiffror som visar att över 90 procent av cavaliers har den missbildning som kan leda till SM.

Men även om en stor andel av hundarna har sjukdomen, så är det inte alla som får problem. En hund kan ha en betydande omledning som orsakar allvarliga symtom, medan en annan kan ha missbildningen men leva ett helt normalt liv.

SM kan uppstå i vilken ålder som helst, men i nästan 85 procent av fallen visar sig symptomen mellan sex månaders och fyra års ålder. Även om SM kan orsaka en cavalier mycket smärta i de mest extrema fallen, kan det korrigeras med kirurgi och majoriteten av hundarna får en normal livslängd.

Kirurgerna kan styra om vätskan genom ett rör som sätts in under huden på halsen och leda in den i magen. Dessa hundar har en mycket god hälsoprognos framöver.

Cavalier king charles spanielar är också ganska känsliga för ett tillstånd som kallas trombocytopeni, vilket är ett onormalt lågt antal blodplättar i blodet som kan påverka koagulationen. Enligt undersökningar finns det ungefär en 50/50 chans att din cavalier får trombocytopeni. Lyckligtvis finns det inga negativa effekter på din cavaliers humör eller livslängd, men veterinärer måste informeras om tillståndet om hunden behöver någon form av operation eller stygn för ett sår.

Men den goda nyheten är att ett mycket stort antal cavalierer som bär på SM eller mitralisklaffsjukdom fortfarande lever lyckliga, friska och symptomfria liv. Även om alla dessa sjukdomar är mycket vanliga inom rasen har hundarna fortfarande en genomsnittlig livslängd på upp till 15 år. Så även om du bör vara medveten om alla dessa hälsoproblem, så länge som du köper från en välrenommerad uppfödare och har en veterinär du litar på, ska du inte låta något av dessa tillstånd skrämma bort dig från denna förtjusande ras.

Historia

Dvärgspanielar var otroligt populära i den gamla världen, åtminstone sedan 1500-talet. Det var vid den tiden som kung Charles I och hans son kung Charles II båda blev särskilt förtjusta i en svartbrun dvärgspaniel som så småningom fick sitt namn efter dem. Under de följande två århundradena korsades king charles spaniel med asiatiska dvärgraser, framför allt mopsar och japanese chin, vilket resulterade i ett mer välvt huvud och ett plattare ansikte. Rasen blev vad som idag är känt som english toy spaniel (eller, i Storbritannien, king charles spaniel).

På 1920-talet började hunduppfödare att återuppliva intresset för den gamla stilen av charles spanielar, och 1926 erbjöd en amerikansk uppfödare vid namn Roswell Eldridge ett kontantpris på 25 pund till brittiska uppfödare som kunde ta fram dvärgspanielar som såg ut som under kung Charles II:s regeringstid med plattare huvuden, längre ansikten och något större storlek. Utsikterna till prispengar fick uppfödarna att återuppliva den gamla stilen och dessa hundar kallades cavalier king charles spanielar. Den första cavalierklubben bildades 1928 och hundarna blev alltmer populära.

Liksom för många europeiska raser decimerade andra världskriget antalet cavalier king charles spanielar, och cavalierklubben registrerade endast 60 hundar mellan 1940 och 1945. Efter kriget försökte dock uppfödare att återställa antalet cavalierer.

Fakta

  • Det finns en seglivad myt som säger att kung Charles II utfärdade ett dekret som tillåter de spanielar som bär hans namn att komma in i alla inrättningar i Storbritannien. Tron blev så utbredd att det brittiska parlamentet undersökte saken och sedan avslöjade den.
  • När en cavalier king charles spaniel är vit med kastanjefärgade markeringar kallas den ibland för blenheimfärgad. Begreppet har sitt ursprung i början av 1700-talet när John Churchill, den första hertigen av Marlborough, höll röda och vita spanielar av king charles-typ för att jaga. Hans egendom kallades Blenheim, och namnet fastnade för den rödvita king charles spanieln och sedan cavalier king charles spanieln med liknande färg.
  • I serien Sex and the City adopterade karaktären Charlotte York (spelad av skådespelerskan Kristin Davis) en blenheim cavalier king charles valp som hon döpte till Elizabeth Taylor Goldenblatt.
error: Innehållet är skyddat
Sök