Whippet, greyhound eller italiensk vinthund

Eleganta men lekfulla, söta men lite kaxiga. Det kan inte bli fel med någon av dessa vinthundar – du kanske vill ha alla tre!

När dessa graciösa väsen elegant glider förbi på sina ståtliga ben, får man ändå en känsla av att de när som helst kan dundra iväg i 60 km/h! Detta är bara en av många fascinerande aspekter av att jämföra whippet, greyhound och italiensk vinthund: Oavsett hur långt och snabbt alla dessa söta hundar springer är de lojala och vill alltid vara vid din sida.

Experter beskriver dem som likartade när det gäller läggning, det vill säga lugna, milda och tillgivna med en benägenhet att vara något blyga, särskilt när det gäller främlingar. Dessa tre raser har känsliga temperament och plockar lätt upp stämningar. Så det är en speciell typ av lycka när en av dessa eleganta valpar till slut lägger sin smala nos på ditt knä och visar att de accepterar och vill vara nära dig.

Har vi tydliggjort att whippet, greyhound och italiensk vinthund är fulla av kärlek med stort ”K”? Bra! Låt oss ta reda på mer rolig fakta om dessa tre vinthundar.

En introduktion till hundraserna whippet, greyhound och italiensk vinthund

Eftersom de har samma utseende, samma hastighet och samma förmåga att söka sig till närmaste knä, är det lätt att tro att dessa tre skönheter helt enkelt är olika storlekar av samma ras. Så är det inte! De har dock en sak gemensamt.

Dessa hundar har en medfödd förmåga att jaga med synen snarare än med lukten. Därför hör man ofta att de har en hög jaktinstinkt. Är detta oroväckande? Inte riktigt, särskilt inte om du undersöker uppfödare noggrant för att förstå vilken valp du väljer.

Whippet

Whippet, greyhound eller italiensk vinthund

Om du är mer friluftsintresserad och försöker välja mellan whippet eller greyhound kan du uppskatta whippets mer sportiga natur. De här stiliga valparna från norra England vet verkligen hur man vinner på utställningen, men de är också lite mer vilda. De har till exempel vunnit tävlingar i dockdykning. Dessa aktiva och klipska valpar gillar inte att lämnas ensamma. Fundera alltså på ett bra hunddagis, eller en regelbunden hundpromenad, så att din ludna bästis kan uppträda på bästa sätt och är redo för en kramfest när alla medlemmar av familjen återvänder hem.

Greyhound

Whippet, greyhound eller italiensk vinthund

Egyptiska hieroglyfer föreställer drottningar och faraoner med sina trogna greyhound-liknande hundar. Dessa berömda afrikanska hundar är uppskattade kamrater och anses vara en av de äldsta raserna i världen. Ja, de är kända för att vara snabba, men vissa kallar dem också för ”snabb soffpotatis”. De har verkligen inget emot att strunta i alla uppgifter och bara umgås med dig. (Vi kan relatera!) Greyhound kan dock vara lite nervös som ras, så lugna deras ångest med avslappnande rutiner och motkonditionering. De behöver inte vara aktiva hela tiden, men de uppskattar att varje dag få möjlighet till snabba aktivitetsutbrott som följs av lugna promenader. Var beredd på mycket utomhuslekar och se till att lära dem ”släpp”-kommandot!

Italiensk vinthund

Whippet, greyhound eller italiensk vinthund

Italiensk vinthund är den minsta av de hundraser som jagar med synen. Med härstamning ända tillbaka till de gamla romarna har den här kombinationen av livlig nyfikenhet, beundrande fräckhet och söt charm under århundraden gjort dem till favoriter vid kungliga hov och konstnärssalonger i Grekland, Turkiet, Europa och Asien. Enligt den italienska vinthundklubben är dessa hundar inga sköra blommor: de har mycket energi att förbränna och reagerar bra på träning med positiv förstärkning. Italiensk vinthundar är utmärkta huskamrater för äldre personer, nya djurägare eller lägenhetsinnehavare.

Skillnader mellan whippet, greyhound och italiensk vinthund

Det är sällan dessa raser tar det lugnt och ställer upp sig på rad, så att vi kan studera deras finesser. Här kommer en liten översikt.

Utseende

Kort päls, bred bröstkorg, intryckt mage, tunn lockad svans och djupa, själfulla ögon är alla egenskaper som denna trio har gemensamt. Här är vad som kan variera:

Whippethundar har olika färger och mönster, bland annat créme, fawn, grå, svart och blå, samt brindlemarkeringar. De kan också ha ett band, tjockt eller smalt, av varierande ton från pannan till nosen.

Greyhoundhundar har färger som sträcker sig från klarvit till nattsvart och allt däremellan. Även om deras ansikten ibland har en annan nyans än kroppsfärgen är de oftast enfärgade. Dock finns ofta en annan nyans på bröstet.

Den italienska vinthundens päls kan vara enfärgad eller tvåfärgad i ett spektrum av créme, fawn, grå, gul, röd, choklad, svart eller blå. Deras masker är oftast svarta, men ibland har de tunna remsor eller till och med ringar av färg på nosen.

Storlek

Det är enkelt att jämföra storleken på en greyhound med en italiensk vinthund, eller en italiensk vinthund med en whippet. Kom ihåg att:

Italiensk vinthund är en miniatyrhund som bara väger 3-7 kg och är cirka 33-38 cm hög. Mys med dem i matchande tröjor!

Whippet väger 11-18 kg och är 45-55 cm höga. Du kanske inte kan smuggla in dem i ett bagageutrymme, men de kan resa skönt och varmt på andra sätt.

Greyhound är den största av de tre, med en höjd på 68-76 cm och en vikt på 27-32 kg. Det betyder att du vid mysdags behöver en stor hundbädd med uppvärmningsfunktion.

Hälsa

Varför pratar vi om att hålla dessa hundar så varma? Vinthundar är särskilt känsliga för kyla (det skulle vi också vara med så lite kroppsfett!). De påverkas också generellt sett mer av bedövningsmetoder än andra raser. Här är ytterligare några av deras hälsobedömningar:

Whippethundar är känsliga för en typ av hjärtsjukdom som kallas mitralisklaffsjukdom, sannolikt ärftlig.

På grund av sin kroppsbyggnad med djupt bröst är en greyhound mottaglig för en mycket allvarlig, samt potentiellt dödlig sjukdom, som kallas gastric torsion (allmänt känd som uppblåsthet). Det finns en kirurgiskt förebyggande operation för att minimera risken för utveckling av detta tillstånd. Jag rekommenderar att du pratar med din veterinär om detta, om du överväger att införliva en greyhound i din familj.

Italienska vinthundar har en så fin benstruktur att de kan vara mer mottagliga för benbrott. Därför måste man vara försiktig och undvika farliga situationer för att undvika sådana skador. Det är till exempel inte det bästa djuret för ett stökigt hushåll med mycket aktiva barn.

Hastighet

Om du vill ha en whippet, en greyhound eller en italiensk vinthund måste du ha ett bra stängsel på bakgården. De är kända för plötsliga energiutbrott. Till och med den känsliga italienska vinthunden kan springa upp till 40 km/h om något i buskarna fångar dess uppmärksamhet. Även om hastigheten för whippet och greyhound kan vara något långsammare – 48 km/h i genomsnitt jämfört med 65 km/h – kan whippethundar hoppa! Högt! Minns du vad vi sa om dockdykning? Mästare i den sporten.

Nu när du känner till dessa spektakulära vinthundar kan du testa dina kunskaper om andra hundar som ser ut liknande ut!

error: Innehållet är skyddat
Sök