Varför är hundar rädda för fyrverkerier? Fyra sätt att hjälpa din hund

Fyrverkerier är sällan härliga ljusskådespel för hundar. Här får du lära dig varför de flesta hundar inte gillar fyrverkerier och vad du kan göra för att hjälpa dem känna sig mer bekväma.

Hundar och fyrverkerier går helt enkelt inte ihop. Det finns några tillfällen på året då människor firar men hundar bara vill springa och gömma sig – som vid stora firanden och nyårsafton. Om du har en hund som inte står ut med fyrverkeriernas högljudda smällande vet du att dessa tidpunkter inte alltid är så särdeles roliga. Många hundar tycker att höga, överraskande ljud, som t.ex. fyrverkeripjäser eller åskbuller, låter farligt och oroväckande.

Hundar har utmärkt hörsel och är gjorda för att vara uppmärksamma på okända ljud. När de hör något skrämmande eller märkligt signalerar deras instinkter att de måste fly och uppsöka en säker plats. Det är därför de flesta hundar inte tycker att det är roligt att fira högtider där fyrverkerier används. Tack och lov finns det sätt att hjälpa din hund att hitta en gnutta trygghet när dessa årliga festligheter äger rum.

Varför är hundar rädda för fyrverkerier?

Vissa tursamma hundägare säger att deras hund med åldern slutar reagera på fyrverkerier eller åska. Många får emellertid erfara att deras hund tycker att muller, åsksmällar och dån är livsfarliga ljud.

Hundar använder i stor utsträckning genom sina sinnen för att avläsa sin omgivning, och de kan uppfatta ljud och lukter på mycket stora avstånd. De mår som bäst i förutsägbara miljöer (raka motsatsen till fyrverkerier), och när något är nytt eller främmande har de inte alltid mental kapacitet nog för att kunna hantera situationen. Detta innebär att deras instinkter går igång och yttrar sig i en rad olika beteenden så som skällande, gnällande, dreglande, vankande av och an, darrande, kuvande eller liknande. Om en hund inte får hjälp att hantera sina känslor kan den drabbas av panik, vilket i sin tur kan leda till att den rymmer, tuggar sönder saker, inte kan kontrollera uträttande av sina behov, överdrivet tvättande, samt att den kan hugga människor eller djur i dess närhet om den inte lämnas i fred.

Känner din hund obehag när det skjuts fyrverkerier är det upp till dig att hjälpa den. Att tvinga hunden uthärda upplevelsen utan något stöd ökar bara sannolikheten för att beteendet förvärras och skadar det ömsesidiga förtroendet i er relation.

Fyra tips för att lindra din hunds stress vid fyrverkerier

Det är viktigt att komma ihåg att varje hund är en individ. Du behöver tålamod och förståelse när du tar reda på vad som kan hjälpa just din hund. Var inte rädd för att prova dig fram för att hitta de bästa lösningarna för din fyrbente vän. Och kom ihåg: Se alltid till att hålla din hund inomhus, långt borta från fyrverkerier, samt se till att dess ID-märkning och mikrochip är uppdaterade.

1. Skapa en säker plats

Alla hundar bör ha tillgång till en säker plats i hemmet där de kan dra sig undan närhelst de vill. Det kan vara en bur, ett tomt sovrum eller kontor, eller till och med ett varmt badrum. Se till att några av hundens favoritsaker finns där så som en leksak eller filt. Medan hunden är där ska ingen störa den eller köra ut den därifrån.

2. Stanna hos din hund och ge den tröst

Många ägare tror att de inte ska trösta en rädd hund eftersom det förvärrar situationen. Detta är dock långt ifrån sant. Om du tröstar din hund när den är rädd, försäkrar du den om att du finns där för att hjälpa den. Precis som du tröstar ett gråtande barn bör du trösta en rädd hund. Din lugnande närvaro i kombination med avslappnat och lugnt fyrbent sällskap kan hjälpa din vän känna sig tryggare.

3. Distrahera din hund med leksaker och godis

Om du vet att det är fyrverkerier på gång kan du distrahera din hund innan de börjar genom att ge den en leksak fylld med godis. En stunds dragkamp kan också vara ett alternativ. Uppmuntra den att tugga på ett favoritben eller träna ett par roliga trick. När fyrverkerierna väl börjat kan du ge den ett par alternativ att tugga eller slicka på eller helt enkelt ge den en skål med godis och isbitar.

4. Använd vitt brus

Vissa hundar tycker om lugnande ljud som surrandet från en fläkt eller det mumlande ljudet från en TV. Du kan prova att spela mjuk, klassisk musik eller till och med köpa en vitt brus-högtalare med brus anpassat specifikt för hundar. Se till att slå på ljudet i god tid innan det börjar smälla, och ha det igång tills oväsendet är över.

Om din hund blir helt överväldigad av stress och ångest och du inte lyckas hjälpa den, ska du inte vara rädd för att söka hjälp hos en veterinär eller hundpsykolog. De kan föreslå att ni provar ut en receptbelagd medicin som ges innan festligheterna drar igång. Du kan också prova receptfria alternativ. Oavsett medicin bör du samråda med en yrkesperson, och använda den i kombination med träning grundad i positiv förstärkning där ni jobbar med desensibilisering.

Hemligheten bakom att lyckas hjälpa en hund att hantera skrämmande saker är att försöka sätta sig in i situationen ur hundens perspektiv. Hundar upplever rädsla på ungefär samma sätt som vi människor gör och ibland behövs lite extra stöd.

error: Innehållet är skyddat
Sök