Din guide till de tre pudeltyperna: toypudel, dvärgpudel och standardpudel

De är fluffiga, roliga och vi vill ha en av varje.

Innan vi går in på detaljer om olika typer av pudlar, låt oss få det här ur vägen: awww! De här hundarna är de vackra stormästarna i fluffparaden. Bakom allt detta fluff finns skarpa hjärnor och hängivna hjärtan, egenskaper som bara är toppen av isberget gällande hur underbara de här hundarna är tillsammans med dina barn eller som aktiva följeslagare. Men vilken pudelstorlek är rätt för dig?

En expert säger att pudlar kan vara ett bra och kärleksfullt tillskott i de flesta hem, oavsett storlek. Låt oss titta lite djupare in i dessa söta pudelögon för att se vad som menas.

Vänta… hur många typer av pudlar finns det?

Det visar sig att det finns flera, men vissa är mer kända än andra. Även om pudeln anses vara Frankrikes nationalhund börjar dess långa släktlinje i Tyskland. Den här hundens namn har sitt ursprung i ordet ”Pudelin”, som på tyska betyder ”skvätta runt”. För länge sedan fungerade större djur, pudelhundar, som fantastiska hundar för ankjakt och annan vattenjakt.

The Poodle Club of America följer de riktlinjer som fastställts av American Kennel Club (AKC) för tre primära typer av pudlar, listade från den minsta till den största:

  • Toypudel
  • Dvärgpudel
  • Standardpudel

En annan pudelras, som är något mindre än standardpudeln, är moyen- eller kleinpudeln, som för närvarande inte erkänns av kennelklubbar i Kanada, Storbritannien eller USA, men som är en officiell ras i Europa. Dessutom finns de pyttesmå tekoppspudlarna (ibland väger de inte ens 1 kg!) ännu inte med på raslistorna.

Slutligen kanske du känner till doodlehundar, som är hybrider med en av de tre pudeltyperna som förälder. Det handlar om hundar som goldendoodle, labradoodle, maltipoo och många andra.

För att hjälpa dig att jämföra de viktigaste pudelegenskaperna, fokuserar vi dock på de tre viktigaste typerna som erkänns av AKC.

Toypudel

Från 1700-talets franska aristokrati direkt till våra hjärtan – den smarta toypudeln är en förtjusande version av denna klassiska ras. De är perfekta myskompisar för äldre och barn, samt livliga lekkamrater med katter och andra små hundar. Med en längd på endast 25 cm kan toypudlar ha svårare att hålla jämna steg. De är dock ändå glada att vara ute med sina ägare, så korta promenader är alltid välkomna! Vissa pudlar kan känna separationsångest, men i stället för att alltid ha med dem kan du engagera dem hemma med interaktiva lekar som väcker deras nyfikenhet, samt främjar ett starkare band mellan er båda.

Dvärgpudel

Även om de behöver lite mer motion än toypudlar (kajakpaddling kan vara ett roligt äventyr och tveka inte att ta med dem på vandring) är dvärgpudlar lika nöjda i ditt knä också! Liksom de flesta pudlar erbjuder de – förutom sin charm, sin kvickhet och sina människovänliga egenskaper – hopp för djurallergiker som önskar sig en något mer allergivänlig hundkompis som inte fäller så mycket. AKC konstaterar att pudlar är den sjätte mest populära hundrasen i USA. Med all denna flufflighet och personlighet är det inte konstigt att så många älskar dem.

Standardpudel

Standardpudel tros vara den första typen av pudel (och är kanske släkt med gamla barbethundar) och är i allmänhet intelligenta, ganska atletiska och lätta att träna. De tycker också om intensiv aktivitet, så även om du inte behöver den till att hämta höns kan du överväga andra häftiga aktiviteter, som simning, dockdykning eller agilityträning. En större pudel som denna innebär att de har dubbelt så mycket att dela med sig av som sina mindre kusiner. De där snofsiga pudelklippningarna – som för århundraden sedan utformades för att ge dem rörelsefrihet i vattnet – kräver dock att du lägger mer tid på att sköta dem för att hålla dem snygga.

Skillnader mellan toypudlar, dvärgpudlar och standardpudlar

Allt detta prat om pudelstorlekar – hur mycket eller hur lite pudel är det frågan om? Låt oss ta en titt!

Det kan vara svårt att välja vilken typ av pudel som passar bäst för din livsstil. (Ärligt talat är det lätt att vilja ha en av varje.) En viss variant kan dock vara en bättre för just din familj, så här är vad du bör veta.

Storlek

Oavsett om du bor i en lägenhet eller har en stor inhägnad bakgård kan en pudel passa bra.

Toypudel väger 1,5-3 kg och de är inte mer än 25 cm höga. Får de plats i en cykelkorg? Absolut! Och de är verkligen vackra när de tittar upp över kanten.

En dvärgpudel är ungefär 25-40 cm hög och väger ungefär 4-7 kg. Du kanske måste spänna den i en sittstol på vägen till hundparken.

Storleken på standardpudlar varierar avsevärt. Allt mellan 22-32 kg och 45-60 cm är möjligt. Här är några praktiska tips för att välja rätt mysig bur, så att den blir hundens speciella plats.

Utseende

Toypudlar har en mjuk, lockig och medellång päls, men dvärg- och standardpudlar fluffar verkligen till det med silkeslena vågor som är långa, medellånga eller korta. De moderiktiga typerna av pudelfärger är verkligen imponerande. Pudlar har både stil och substans, från bläcksvart och rökgrått till varm choklad och djup lever, samt aprikos, fawn, créme och vitt.

Hälsa

Toypudlar, som lever 10-18 år, är benägna att drabbas av patellaluxation. En annan sjukdom som är vanlig för toypudel är Legg-Calvé-Terthes sjukdom. Denna påverkar höftleden. Tecken på hälta börjar vanligtvis tidigt i livet hos drabbade hundar. De kan även drabbas av kollapsande luftstrupe, där luftröret plattas till vid inandning, vilket gör det svårt att andas.

Dvärgpudlar, som även de har en livslängd på 10-18 år, är predisponerade för epilepsi och progressiv retinal atrofi. Det senare är en ögonsjukdom som orsakar degeneration av stav- och kottcellerna (fotoreceptorer) i ögat, vilket leder till blindhet. De har också större sannolikhet att utveckla Cushings sjukdom.

Standardpudlar, som lever 12-15 år, kan ha problem med höftledsdysplasi eller Addisons sjukdom. Eftersom de har djupa bröst kan de också drabbas av gastrisk dilatation och volvulus, eller GDV (även känt som uppblåsthet). Prata med din veterinär om gastropexi, vilket innebär möjlighet att fästa magsäcken vid bukväggen. Detta kan göras i samband med sterilisering och kan hjälpa till att förebygga GDV senare i livet.

Personlighet

Det är långt ifrån vår uppgift att säga vilken pudelras som kommer att bli din fluffiga bästis, men här är ett par livsstilstips som kan hjälpa dig att välja en favorit:

  • Om du har en stor gård och en aktiv livsstil, eller om du vill ha en kamrat för jakt och apportering, kan en standardpudel vara det bästa valet för dig.
  • Om du är ute efter en hemkompis, eller har mindre utrymme, kan en dvärgpudel eller en toypudel vara ett bättre alternativ. Dessa sorter gillar fortfarande utomhusaktiviteter tillsammans med sina ägare, men har ofta inte riktigt samma drivkraft som standardpudeln.

Nu när du är pudelexpert kan du testa dina kunskaper om andra hundar med liknande utseenden!

error: Innehållet är skyddat
Sök