Hur du börjar springa med din hund

Här är alla tips, tricks och all utrustning som du behöver innan du gör din hund till din ordinarie löparkompis.

Att springa med hunden är inte bara bra för dig, utan kan också göra underverk för ditt husdjurs hälsa. Det gäller särskilt nu när även våra pälsbeklädda vänner drabbas av hälsoproblem till följd av coronapandemin (covid-19).

En nyligen genomförd undersökning visade att en tredjedel av djurägarna har rapporterat att deras husdjur har gått upp i vikt under karantänen. Så om du har funderat på att göra din hund till din löparkompis finns det inget bättre tillfälle än nu.

Läs vidare för att få veta hur du lär din hund att bli en bra löparkompis och vilka säkerhetsåtgärder du bör vidta för att undvika överansträngning och skador.

Skulle din hund vara en bra löparpartner?

Att springa med din hund kräver att du ändrar din mentalitet. Till skillnad från när du springer ensam delar du nu löpningen med din hund. Det är viktigt att du tar dig tid att förstå hundens löpstil, vilket kan innebära att du inte kan göra precis som du själv vill. Du måste anpassa dig till den typ av löpning som passar din hund, vilket kommer att göra löpningen mycket roligare för er båda.

Det är också viktigt att komma ihåg att det finns vissa hundraser som helt enkelt inte är lämpade att springa med. Raser som greyhound och border collie kanske verkligen kommer att njuta av möjligheten att sträcka ut benen och springa med dig. Brakycefala hundar med kort nos, som bulldoggar och mopsar, kan däremot bara springa korta sträckor innan de får svårt att andas. Även raser som verkar vara väl lämpade för löpning kanske inte alltid tycker att det är en rolig form av motion.

Hundraser som klarar sig bäst i kallare väder och har tunga pälsar, som siberian husky, blir lätt överhettade i varmare temperaturer, och för stora raser som t.ex. grand danois blir löpning för tungt för skelettet och lederna. Att springa långa sträckor är inte heller bra för valpar – särskilt inte om de fortfarande växer. Den allmänna tumregeln är att vänta tills hunden är vuxen innan den får följa med dig ut i spåret.

Även om du har en aktiv hundras som lämpar sig väl för löpning bör du tänka på att varje hund har sin egen personlighet. En del kommer att bli mer förtjusta i att springa än andra. Ta hänsyn till din hunds temperament, läs på om rasen och ta med hunden till veterinären för en kontroll för att säkerställa att detta är en ofarlig aktivitet för den.

Om det av någon anledning visar sig vara svårt att springa med din hund kan du (och bör!) avsätta tid till träna med en certifierad professionell hundtränare som använder sig av positiv förstärkningsträning. Det viktigaste är att du alltid har tålamod när du lär din hund att springa med dig.

Hur långt ska du springa med din hund?

Om du aldrig har sprungit med din hund förut är det bäst att börja långsamt. Om du märker att din hund har det jobbigt kan du på så sätt övergå till växelvis löpning/promenad för att undvika överansträngning eller skador. Om din hund däremot reagerar bra på aktiviteten kan du öka längden på löpningen långsamt med fem minuter i taget. Jag föredrar att mäta i tid snarare än i avstånd.

Tänk på att vilodagar är lika viktiga för våra pälsbeklädda vänner som för människor. En vilodag är viktig. Helst bör du ge hunden en vilodag mellan varje löprunda.

En annan sak att notera är hur din hund beter sig den dagen. Om den verkar slö och ointresserad är det bäst att dra ner på era löprundor, vilket kan innebära att du lägger till fler vilodagar eller minskar längden på rundorna. Målet bör vara att skapa en positiv vana att springa. Att ge hunden vila uppmuntrar den till detta eftersom den kommer att vara fysiskt redo att springa igen, vilket leder till det långsiktiga målet med förbättrad hälsa.

Hur du ser till att undvika skador för både dig själv och din hund när ni springer tillsammans

Hitta löparutrustning som fungerar för dig

Det är viktigt att använda ett kort koppel när du springer med din hund. Något mellan 120 och 180 cm är idealiskt. Det är viktigt att se till att kopplet inte är för kort eller för långt – din hund måste kunna röra sig bekvämt bredvid dig. Att använda ett koppel som har ett trafikhandtag när hunden behöver vara närmare kan vara till hjälp och öka säkerheten när du springer där det kan finnas cyklister, andra löpare eller till och med bilar. En hundsele är ett bra alternativ för många hundar, men se alltid till att selen passar. En välsittande sele får inte begränsa benens rörlighet och får aldrig klämma eller dra i pälsen.

Placera hunden rätt

Den optimala placeringen för fysisk och hälsomässig säkerhet är på din sida med slappt koppel. Om din hund tenderar att leda framför, se till att den inte drar och att det alltid finns ett visst spelrum i kopplet. Om den har en tendens att följa efter, se till att den håller sig på din sida. Målet är att undvika att låta hunden springa direkt bakom dig, annars kommer kopplet att träffa dina ben eller trassla in sig i dem, vilket äventyrar både din och din hunds säkerhet.

Det spelar roll vilket underlag du springer på

Varje underlag innebär sina egna utmaningar för din hund. Men om vi tar det i säkerhetsordning är grusvägar och gräs säkrast, därefter sand och slutligen asfalt.

Förutom underlagets bärighet är förmågan att behålla värme en viktig sak att tänka på. Gator och trottoarer håller till exempel kvar sin värme. Så om du planerar att springa med din hund efter jobbet, se till att testa temperaturen på trottoaren med hjälp av handryggen, eftersom marken fortfarande kan vara mycket varm även om luften är sval. På samma sätt är sval och våt sand att föredra, eftersom varm och torr sand inte bara kan skada hundens tassar, utan också slita på lederna om den springer på den för länge.

Var uppmärksam på vädret

Tack vare hundens päls och cirkulationssystem har de flesta hundar en kroppstemperatur i vila på mellan 37,5 och 39 grader. De är naturligtvis känsliga för varmt väder. Den bästa temperaturen för hunden att springa i är faktiskt mellan 4 och 18 grader. Om det är varmare än så, eller om det är fuktigt, kan det snabbt bli skadligt för din hund – särskilt om den har en tjockare päls.

Å andra sidan är det också viktigt att veta vad som är för kallt för din hund när du springer på vintern. Som vi har berättat tidigare bör du inte ha din hund utomhus under en längre tid om temperaturen sjunker till minusgrader, även om den exakta temperaturen när hundar fryser varierar.

Typ av löparutrustning för hundar som du kan behöva

Om du tar med Fido på din joggingtur behöver du mer än bara ett par joggingskor.

Koppel

Det finns flera specifika koppel för löpning på marknaden, men ett 120 cm långt trafikkoppel rekommenderas. Du bör också undvika att använda ett flexikoppel eftersom det ofta kan leda till skador.

Sele

En välsittande sele kan vara ett bra alternativ för alla hundar, men är särskilt användbar om du har en hund som drar mycket eller har en känslig eller smal nacke.

Vatten

Din hund kan inte be om en vattenpaus, så det är ditt ansvar att se till att den bibehåller vätskebalansen. Därför är det viktigt att du har med dig en vattenflaska och en hopfällbar skål på löprundan. Några tecken på uttorkning som du bör hålla utkik efter är torr nos, överdrivet flåsande och att hunden plötsligt saktar ner tempot.

Bärbar förbandslåda

Sätt ihop ett enkelt, bärbart och hemmagjort första hjälpen-kit som du kan ta med dig när du är ute i ett spår där det kanske inte finns omedelbar medicinsk hjälp att tillgå.

Skydd mot fästingar

Fästingbett är ett stort problem för människor som springer med sina hundar. Lyckligtvis finns det flera sätt att förhindra detta. Om du springer i spår med tät skog, se till att du håller dig till en stig, borta från alla buskar.

Du bör också göra en noggrann fästingkontroll efter varje löprunda för att se till att din hund har klarat sig, och ta bort eventuella fästingar från hundens kropp så fort som möjligt om du hittar några.

Slutligen bör du tala med din veterinär om vilket fästingmedel som är rätt för din hund. Det finns en rad olika sprayer, schampon och piller för att skydda ditt husdjur, men de flesta som arbetar med djurhälsa rekommenderar ett månatligt förebyggande skydd mot irriterande parasiter.

Bajspåsar

Även om det vore idealiskt om hunden uträttat sina behov innan ni ger er ut i spåret tillsammans, kan ibland behov uppstå vid de mest olämpliga tidpunkterna! Var alltid beredd att plocka upp hundbajset med en hundbajspåse eller med något av de fantastiska miljövänliga alternativen. Bonuspoäng om du kan planera löprundan så att du är i närheten av hundparken där du kan slänga avfallet i en behållare gjord för hundbajs och undvika att bära med det under hela joggingturen (vi har alla varit där). Om du inte vill släpa med en klumpig bajspåsebehållare kan du ha en påse i fickan om din hund behöver göra sin grej. Det är bättre att vara på den säkra sidan!

error: Innehållet är skyddat
Sök