Tio shih tzu-blandningar som får ditt hjärta att klappa fortare

När du blir förälskad i alla jyckarna på den här listan, säg inte att vi inte varnade dig!

Det är lätt att börja dansa av glädje när du ser en söt, fluffig shih tzu komma muntert tassande fram till dig för att bli kramad. Glädjeskrik kan också förekomma. Det är vi faktiskt nästan säkra på! Föreställ dig bara den dubbla dosen av mysighet som shih tzu-blandningar har att erbjuda, eftersom den ena djurföräldern är mer förtjusande än den andra.

Shih tzus är söta, charmiga, lojala! Men blandrashundar, som ibland kallas korsningar eller hybrider, kan inte väljas ut enbart på grund av dessa egenskaper. Ditt engagemang för deras hälsa och välbefinnande börjar med att gräva fram ledtrådar om båda föräldradjuren.

Att välja rätt shih tzu-blandning

Oavsett hur söta korsningar är, kommer du att kunna njuta av en mer robust och lycklig valp i många år om du först utvärderar kvalificerade uppfödare i minst ett par månader innan du ger bort ditt hjärta. Detta gäller särskilt hybridraser eftersom de är så eftertraktade. Ansvarsfulla hundägare bör också bidra till att förhindra valpfabriker genom att ägna mycket tid åt att undersöka släktlinjerna för de hundar de önskar och intervjua olika uppfödare för att hitta rätt uppfödare att samarbeta med.

Ordna dessutom en veterinärkonsultation innan du väljer ditt nya husdjur för att förstå vad hundar ärver från sina föräldrar. Vet du hur viktigt detta är i din mänskliga familj? Det är exakt samma sak för hundar.

När jag talar med hundägare om vad de ska tänka på när deras shih tzu-blandning växer upp diskuterar jag i allmänhet båda raserna med dem. Vi har inget sätt att förutsäga vilka gener som kommer att föras vidare till avkomman. Men om valparna nedan är någon indikation på möjligheterna har vi stora förhoppningar!

Shih-poo (blandning mellan shih tzu och pudel)

Pudlar i alla storlekar är populära korsningsföräldrar eftersom de kan ge vissa allergivänliga fördelar. Den milda shih-poon kommer troligen att få andra goda egenskaper från sin pudelmamma eller -pappa: mod och intelligens står högst upp på listan. Fast den här valpen alltid är villig att värma ditt knä, älskar den också att leka och vandra omkring i grannskapet.

Shichi (blandning mellan shih tzu och chihuahua)

Vill du att din hund helt enkelt älskar dig? En shichi kommer att klara sig bra i den rollen under lång tid, eftersom både shih tzus och chihuahuas är några av de hundraser som lever längst: tio till arton år! Ärligt talat är vi inte säkra på om det är tillräckligt med tid för att njuta av en shichis fräcka personlighet, smittande energi och upprepade vinster i pusselspel.

Shorkie (blandning mellan shih tzu och yorkshireterrier)

Shorkies är kramvänliga pälsbollar som är avkommor av yorkshireterrier och shih tzu. Precis som de flesta småhundsraser är de helt bedårande och fulla av lekfulla bus och uppmärksamhet. Även om shorkien är liten är den också stark, så håll den engagerad med positiv träning för att framhäva dess bästa egenskaper och få den att känna sig trygg.

Malshi (blandning mellan malteser och shih tzu)

En malshi är verkligen en människovänlig valp som var omtyckt av de gamla grekerna på maltesergrenen av släktträdet och av kinesiska kejsare på den andra. Den är omtänksam och kaxig, och svämmar över av valpkärlek som sträcker sig till barn, pensionärer och till och med katter! Även om den inte fäller så mycket, bör du borsta dess silkeslena päls dagligen.

Shiranian (blandning mellan shih tzu och pomeranian)

Pomeranian shih tzu-blandningen har många olika namn, till exempel shiranian, shihpom och vår favorit, pomtzu. De här glada busfröna är självsäkra och alerta, och de tycker om att visa upp hundleksaker och att komma svassande trottoaren fram iförda snygga tröjor. De uppskattar också en lugn stund (så länge du inte är för långt borta) för att ta en tupplur i solen.

Zuchon (blandning mellan shih tzu och bichon frisé)

Det är osannolikt att du någonsin kommer att vilja vara utan din tillgivna zuchon (även kallad shichon), och det passar den utmärkt. Den här tossiga kärleksbollen med bichon frisé-gener är den perfekta hunden för lägenhetsinnehavare och får aldrig slut på kyssar. Men den är energisk! Se till att leken sker på en inhägnad gård så att den inte kan rymma.

Pug-zu (blandning mellan shih tzu och mops)

Pug-zu eller shug är ett liten, busig krabat och kan vara rebellen bland småhundar (finns det något sådant?) Charmiga mopsar gör vad som helst för att få din uppmärksamhet. Även om de inte behöver mycket motion kan du underhålla dem med interaktiva leksaker. Be också din veterinär om en plan för att säkerställa bästa möjliga hälsa för denna speciella kortskalliga ras.

Schnau-tzu (blandning mellan schnauzer och shih tzu)

Låt dig inte luras av de där ”gubbmustascherna” runt en väldigt gullig nos: schnau-tzun har ett livligt hjärta och är redo för action! Erfarna hundägare uppskattar dvärgschnauzerns briljans och förstår varför deras ättlingar behöver lek och engagerande trick varje dag. Men naturligtvis blir det mys senare.

Schweenie (blandning mellan shih tzu och tax)

Slå larm – vänta, den vaksamma taxen gör det åt dig! Ja, de skäller ofta för att meddela dig om att någon står vid dörren eller att det ligger ett löv på verandan, så din söta och livliga schweenie kan också vara lite högljudd. Men de är snabba att lära sig önskade beteenden när du tränar dem med godis, och de tvekar aldrig att dela med sig av sin hängivenhet till alla de träffar.

Havashu (blandning mellan havaneser och shih tzu)

Den vackra kubanska havanesern är omslagsmodellen för glamorösa långhåriga hundraser, så du, din havashu och din hundtrimmare kommer att bli goda vänner! Den är också ett idealiskt val som terapihund, eftersom dess lättsamma sinnelag och känsliga natur verkar vara en fantastisk medicin för sjuka människor.

error: Innehållet är skyddat
Sök