Den bästa metoden att lära din hund att gå fot när den är kopplad

En bra promenad med hunden i koppel innebär mycket strövande och sniffande. Men ibland vill du bara att din hund ska kunna gå snällt och säkert vid din sida. En promenad på en smal trottoar eller när du måste korsa en trafikerad gata blir mindre stressig när din hund lärt sig att gå fot.

Hundar behöver massor av bra motion, precis som vi människor. Promenader kan vara en utmärkt aktivitet som både du och din bästa vän kan må bra av tillsammans.

De flesta av dina hundpromenader bör vara bekymmerslösa, med din hund gående i löst koppel i den takt som den trivs med, så den kan sniffa på – och ja, kissa på – precis vad den vill.

Men det kan vara väldigt bra för både dig och din hund om din hund förstår en uppmaning att hålla sig nära dig när du korsar en gata eller möter många människor. Hundtränarens hemlighet för att lära hunden att gå fot? Lär hunden att röra med nosen mot din hand. Denna metod gör denna färdighet mycket lättare (och roligare) att lära sig.

Att lära en hund att gå fint i koppel, och att gå fot, kräver mycket tålamod, övning och positiv förstärkning. Följ dessa snabba instruktioner för att lära din hund att gå fot i kopplet med den superbehändiga metoden.

Vad innebär det att hunden går fot när den går i koppel?

Bara för att din hund går i koppel utan att dra och streta betyder det inte att den går fot (och det är okej!). Att gå fot betyder att hunden går precis intill dig, vanligen på din vänstra sida, i stället för att gå framför dig eller dra framåt.

När du tar ut din pälsklädda kompis på promenad behöver den oftast inte gå fot. Du ska faktiskt inte kräva att den ska göra det. Hundar behöver möjlighet att röra sig lite fritt (en sele hjälper till med detta!) och använda sin nos för att lukta på alla möjliga saker. Det finns dock tillfällen då det är en bra säkerhetsåtgärd att gå fot, som till exempel när du går på en uteservering, navigerar i en folkmassa eller snabbt måste gå förbi något som kan vara skadligt.

Innan du börjar lära din hund att gå fot

Ha massor av godis redo

Oavsett vilken färdighet du lär din hund behöver du gott om bra belöningar eller förstärkare för att kunna använda dig av positiv förstärkning på ett effektivt sätt. En bra förstärkare är något som din hund älskar, som är litet och lätt att ge. Bitar av mat för oss människor, som till exempel korv- eller skinkbitar med låg natriumhalt fungerar utmärkt, liksom många typer av köpta hundgodis som är gjorda med hundvänliga ingredienser.

Gör dig redo att markera ett beteende

En markör (eller ett överbryggande stimulus) är en signal som bokstavligen markerar exakt det ögonblick då din hund gjorde något som gav den en förstärkare (godiset). En klicker är ett bra exempel på en markör. Om du inte har en klicker kan du använda ett konsekvent ord som ”ja”, men se till att välja ett ord och hålla dig till det. I de här instruktionerna kommer vi att använda en klicker och när det står klick ska du använda din markör.

Klicka (eller markera) så fort du ser det beteende som du vill förstärka.

Lär hunden att sikta med nosen mot din hand

Ett nosmål är ett mycket användbart verktyg, särskilt när du lär en hund att gå i koppel. Den kan fungera som styrmedel utan att du behöver knuffa, dra eller putta på hunden och kan också användas för att styra bort hunden från faror. Att ha din hand som mål för nosen innebär att hunden rör nosen på din hand.

Stå bredvid eller sitt framför din hund. Sträck ut armen mot hunden och ge den din hand, håll den i sidled, med öppen handflata och raka fingrar ungefär 15 cm från hundens ansikte (i ögon- och noshöjd). Se till att du inte trycker handen mot deras ansikte, det gillar ingen hund!

Låt handen vara kvar framför hunden så att den måste röra sig lite framåt för att röra vid den. Om hunden sniffar på den eller om den buffar på den med nosen klickar du genast och ger den sin belöning. Se till att du klickar och ger belöning så fort hunden rör med nosen vid din hand, och ta sedan bort handen och placera den bakom ryggen eller vid sidan av dig så att den ser ny ut när du erbjuder den igen. Annars kommer hunden att tro att din hand alltid är där och det blir snabbt ointressant.

Helst ska din hund röra vid din hand med nosen i stort sett i samma ögonblick som du erbjuder den för att få ett klick och en godbit, men för vissa hundar tar det några upprepningar innan de förstår konceptet. Om din hund är lite långsammare när det gäller att puffa på din hand kan du till en början bara klicka och belöna när den kommer nära handen eller närmar sig den, och sedan gradvis höja ribban tills den faktiskt rör vid den med nosen.

När din hund lätt och med avsikt rör nosen mot din hand börjar du hålla den lite längre bort och vid din sida. Du kan också lägga till en verbal signal, som ”hand” eller ”nos”, precis innan du sträcker ut handen, och sedan klicka och belöna så fort nosen kommer i kontakt med handen.

4 enkla steg för att lära din hund att gå fot i koppel

Klicka och belöna din hund för att få dess uppmärksamhet

För att kunna gå fot måste hunden vara uppmärksam på dig när den går intill dig, så du måste börja förstärka din hunds beteende när den ger dig sin uppmärksamhet (utan att du säger eller gör något). På så sätt lär sig hunden att när den ger dig sin uppmärksamhet blir den belönad med sitt favoritgodis. Detta är viktigt när du är ute och promenerar med din hund eftersom världen är full av distraktioner.

Det är bäst att börja träna på att gå i koppel inomhus! Där är distraktionerna färre, vilket gör det lättare att behålla hundens uppmärksamhet. Ställ dig framför din hund med kopplet, men be den inte att göra något. Klicka och belöna hunden när den står framför dig och tittar på dig. Efter några klick och godis börjar du bara klicka och ge godis när de står vid din sida (som när de går fot), antingen till höger eller vänster.

Klicka och belöna för nosmål

När hunden är kopplad och står vid din sida börjar du ta ett eller två steg och erbjuder sedan din hand att ta sikte på. Se till att hunden lätt kan se och nå den, klicka och ge belöning. Upprepa. Om du märker att din hund går före dig eller inte rör din hand kan du försöka gå ett eller två steg bakåt och klicka och belöna den så fort den börjar följa dig. Vänd dig sedan om och gå framåt (en sväng) och när hunden går fot klickar du och ger den en belöning.

Tips från proffstränaren: det krävs övning och tålamod! Jobba på att hålla handen närmare och närmare kroppen (på den sidan där hunden ska gå fot) så att hunden så småningom siktar in sig på handen precis vid höften.

Öka stegen mellan handberöringen

Börja med att gradvis öka sträckan du går med hunden nära dig i koppel innan du ber om en handberöring. Fokusera inte för mycket på det exakta antalet steg – din hund kanske kan ta fem steg, eller bara två steg i fot och sedan bestämma sig för att sniffa på en buske i närheten. Om detta händer, stanna upp och vänta på deras uppmärksamhet. Klicka och belöna när de tittar upp på dig, ta ett eller två steg och klicka och belöna när de återgår till din sida för att gå fot.

Tips från professionella tränare: Se till att klicka och belöna hunden när den går. Det kräver övning, men försök att ge hunden godiset i munnen medan den rör sig. Detta säkerställer att du förstärker beteendet att gå i fot.

Tona ut handberöringen

Nu vill du börja gå i koppel medan din hund går fot och bara använda dig av nosmålmetoden när du verkligen behöver det – till exempel när du behöver styra bort hunden från något som du inte vill att den ska känna lukten av eller när du behöver hålla den nära och uppmärksam på dig när du går över gatan. Fokusera på att klicka och belöna för fler steg i fot, så att du till slut bara klickar och belönar några få gånger på en sträcka som motsvarar ett par hus på din gata.

Tips från professionella tränare: förvänta dig inte att din hund ska gå i fot särskilt länge! Att gå så nära dig under en hel promenad är inte naturligt för hundar, och att gå fot under hela promenaden tar bort det roliga från promenaderna.

Sammanfattning

Att gå i fot är en krävande färdighet så det behövs mycket träning med markering och belöning – och mycket, mycket positiv förstärkning. Om du inte deltar i lydnadstävlingar behövs den bara för mycket korta sträckor eller som en säkerhetsåtgärd. Kom ihåg att promenaderna inte är till för dig utan för din hund och att fokus ska vara att din hund får livskvalitet, stimulans och motion!

error: Innehållet är skyddat
Sök