Hur ofta går du ut med din hund – tillräckligt ofta?

Hundar älskar promenader. Men kan de få för mycket av det goda?

För många hundar kan en promenad vara dagens höjdpunkt. Men som hundägare finns det ett par saker att tänka på innan ni går ut. Hundens motionsbehov varierar beroende på ålder, storlek och ras. Du bör också välja aktiviteter som passar hundens personlighet, hälsotillstånd och intressen.

Det finns många fördelar med att gå ut och gå med din hund (både för din hund och för dig!) Ett motionstillfälle, eller en utflykt, om dagen hjälper din hund hålla sig i form och ger den möjligheten att utforska världen. Det har noterats att promenader hjälper med hundars vikthantering, ledhälsa och matsmältning. Men det är mer än ett långvarigt toalettbesök.

Promenader handlar inte bara om fysisk träning utan även om mental träning, och låter din pälsklädde vän utforska naturen, även om det bara handlar om en promenad på trottoaren. Hundens hjärna stimuleras mer om du tar olika färdvägar och besöker nya platser så ofta som möjligt, så att din hund kan uppleva nya dofter och syner. Detta stämmer även för många hundar som bor i hem med trädgårdar de fritt får ströva omkring i. De flesta hundar brukar inte leka ensamma, och din hund kanske inte får tillräckligt med fysisk eller mental träning om dess enda utlopp är att gå runt på gräsmattan. En snabb promenad runt kvarteret gör hundens kropp (och sinne) gott.

Hur ofta bör du gå ut med din hund i genomsnitt?

Hundar är, precis som människor, friskare med regelbunden kardiovaskulär träning. De flesta vuxna hundar behöver någonstans mellan en halv till två timmars motion per dag, men exakt hur mycket daglig motion en hund behöver beror på en mängd olika faktorer, bland annat ålder, ras, storlek och allmänt hälsotillstånd.

När det gäller promenader med hunden är måttlighet viktigt, eftersom den kan få för mycket motion, särskilt om hunden är en liten ras, en brakycefal ras, en äldre hund eller om den har ett medicinskt tillstånd som gör det svårt för kroppen att förbruka för mycket fysisk energi. Det är alltid bäst att rådgöra med din veterinär för att utarbeta en specifik träningsplan för din hund.

För vissa hundar kan en daglig promenad bli för mycket. Vissa hundar kan bli överstimulerade eller stressade av promenader, särskilt om de bor i stadsmiljö och lätt blir överväldigade av nya ljud, människor och aktiviteter. Ägare till känsliga hundar söker andra sätt att hålla sina hundar sysselsatta och fysiskt aktiva inomhus, t.ex. med matpussel och träningslekar. Dessa kan ingå som en del av en beteendemodifieringsplan för att hjälpa hunden gradvis anpassa sig till utomhusmiljön så att den så småningom kan njuta av promenader med sin ägare.

4 faktorer som påverkar hur ofta du bör gå ut med din hund

För att få ut så mycket som möjligt av varje promenad med din hund finns det några faktorer som du bör ha i åtanke innan ni går ut. Dessa är allmänna riktlinjer, men om du känner oro över ditt husdjur bör du kontakta din veterinär.

Ålder

För valpar är det viktigt att introducera en träningsrutin eftersom det bidrar till uppbyggandet av ett positivt känslomässigt kretslopp. Allteftersom de blir äldre och du bygger upp deras uthållighet kan du gradvis öka längden på promenaderna i takt med deras åldrande. Att lära din valp gå i koppel och utveckla en konsekvent rutin är fördelaktigt för er båda.

Du måste hålla hundens höga energi under tonåren i valpstadiet – när hunden är mellan tre och nio månader gammal – i åtanke. En del ägare överskattar hundarnas energi och tar dem på alldeles för långa eller intensiva promenader. Det går bra att gå på längre promenader om de har energin som krävs, men låt dem gå i sin egen takt. Undvik de tunga, repetitiva rörelserna vid löpning tills deras skelett är färdigutvecklade. Extremt intensiv träning under valptiden är också kopplat till en ökad risk för armbågs- och höftledsdysplasi hos hundar.

När det gäller äldre hundar är det också viktigt att vara uppmärksam på deras signaler, då de med tiden kommer ha allt lägre energinivåer. Det är viktigt att förstå att deras önskan att behaga kommer vara hög, men att den kanske distraherar dem från vad deras kroppar försöker säga till dem. Det är inte ovanligt att tidsmängden och avståndet förändras. Äldre hundar behöver ofta kortare, mer frekventa promenader.

Storlek

Storleken kan vara en faktor, särskilt om din hund tillhör en stor hundras. Dessa hundar löper större risk för att utveckla ortopediska problem. Studier har visat att överdriven träning när hunden är ung kan öka risken för artrosbesvär senare i livet.

Du borde inte anta att mindre hundar behöver mindre promenader. Det stämmer helt enkelt inte. De kanske blir tröttare, men de kan ofta gå lika långt som större hundar. De tar tre gånger så många steg, så tänk på att de förmodligen blir lite tröttare av sådan träning än större hundar.

Hälsoproblem

Det finns många olika hälsotillstånd och miljöförhållanden som kan försvåra långa eller snabba promenader för hundar. Några vanliga faktorer är:

Hemmiljö

Din hemmiljö förändrar inte din hunds motionsbehov, endast hur den får motionen den behöver. Vissa djurägare som bor i mindre stadsområden kanske utforskar andra möjligheter, till exempel att besöka en vattenpark eller använda ett löpband. Personer som mig själv som bor på en bondgård kan helt enkelt öppna dörren och låta hunden utforska fritt. I mindre boenden måste ägarna vara mer kreativa och ha mer genomtänkta sätt att låta deras hundar motionera på.

Det är också bra att ibland ändra vägarna du tar när du är ute och går. Din hund kommer att älska möjligheten att se nya landskap – och uppleva nya dofter – om du ändrar din färdväg då och då. Även om promenaderna är rutinmässiga är det viktigt att du som hundägare alltid är medveten om din omgivning.

Det kan vara lockande att dagdrömma eller prata i telefonen när du är ute och går, men det är inte alltid säkert. Du ska helst kunna hålla ett öga på din omgivning, och låta bli att introducera din hund till alla ni möter. Var beredd att kalla till dig din hund och belöna den när du ser en annan hundägare, cyklist eller folksamling som kan stressa din hund.

Utrustning som behövs för hundpromenader

Lämplig promenadutrustning är också viktigt att ha, och vad som är lämpligt beror återigen på din hund. Tänk på din hunds storlek, fysiska behov och om den brukar dra i kopplet när ni är ute och går.

Sele

Försök hitta ett halsband eller en sele som passar bra och som inte har tuggats på eller skadats tidigare. Det är också viktigt att halsbandet eller selen är bred nog, eftersom ett bredare tyg sprider tryck över en större del av hundens kropp, vilket kan vara säkrare och bekvämare, särskilt om det är en stor eller stark hund.

ID-bricka

Det är väldigt viktigt att se till att hundens id-bricka är med på promenaden. Vissa hundägare vill kanske fästa hundens halsband vid selen med en separat klämma eller karbinhake, ifall den skulle lyckas ta sig ur en av dem. Det är en bra idé att id-märka din hund, men ett mikrochip är inte en ersättning för en id-bricka.

Koppel

Det viktigaste i ett koppel är att det går att använda bekvämt. Fråga dig själv: kommer det göra ont om kopplet rycks ur handen? Kan du dra in det fort nog för att undvika trassel om hunden byter riktning?

Ägare bör tänka på att ett koppel som är lämpligt i en situation kanske inte är lämpligt i andra situationer. Du kanske till exempel går med din hund i en park och använder ett långt koppel som låter den motionera, sniffa runt och utforska sin omgivning på ett säkert sätt. Men när du går genom ett område fullt med folk, besöker veterinären eller är nära en trafikerad väg är det bra att kunna byta till ett kort koppel för att hålla din hund nära dig. Det finns många metoder för att lära en hund gå i koppel utan att dra i det, men det är viktigt att komma ihåg att olika hundar och situationer kräver olika metoder.

Avfallspåsar

I och med att promenader ofta sätter igång din hunds matsmältning är det viktigt att inte glömma att ta med avfallspåsar.

Bekväma promenadskor

Med bekväma, praktiska skor blir varje promenad helt underbar.

error: Innehållet är skyddat
Sök