Korthals (griffon d’arret à poil dur) – Allt du behöver veta om hundrasen!

Även om korthalsen avlades fram som jakthund har den utvecklats till en älskad följeslagare tack vare sitt vänliga uppträdande, sin höga intelligens, förtjusande rufsighet och lågfällande päls.

Korthalsen avlades fram som allround jakthund, men har sedan dess blivit en populär ras bland dem som letar efter den perfekta fyrbenta följeslagaren. Med sitt rufsiga utseende som är både utmärkande och bedårande, plus en personlighet som är med på allt, är griffon d’arret à poil dur ett eftertraktat familjehusdjur.

Även om korthalsen är en medelstor ras (honorna är bara 51-56 cm i mankhöjd och väger 16-23 kg, medan hanarna är större med en mankhöjd på 56-61 cm och en vikt på 23-32 kg) har dessa hundar ett stort behov av motion. Planera att tillbringa mycket tid på promenader, vandringar, simning eller snabba aktiviteter som rallylydnad och spår.

I utbyte mot att du håller deras tassar i rörelse ger de dig massor av kärlek, lojalitet och sällskap.

Utseende

Den strävhårige korthalsen har en utmärkande rufsig päls som gör att de får mycket uppmärksamhet. Deras mustasch, skägg och buskiga ögonbryn ger dem deras karaktäristiska utseende.

Griffs/Griffar, som de kärleksfullt kallas, har en lågfällande dubbelpäls som är ett av deras mest utmärkande kännetecken: deras underpäls är mjuk, nästan dunlik, medan deras ytterpäls består av medellånga raka och sträva hårstrån i bruna, kastanjebrunna och gråa nyanser. Pälsen sticker ut i alla riktningar, vilket ger dem ett ovårdat utseende. Ögonen, som är bruna eller gula, ger korthalsen ett vänligt och intelligent uttryck.

Det är korthalsens rufsiga utseende som skiljer den åt från den i övrigt väldigt lika strävhåriga vorstehn. Även om båda raserna har liknande färg och sträv päls har den strävhåriga vorstehn en tunnare päls med prydlig mustasch och skägg. Korthalsarna har däremot en rufsig päls över hela ansiktet – de ser ut som en vorsteh som är i stort behov av en klippning.

Personlighet

Korthalsar är kända för att vara vänliga, lojala och ivriga att vara till lags. De älskar att vara med människor. De utstrålar personlighet.

De trivs bäst i aktiva familjer där det finns många möjligheter att förbränna sin rikliga energi. Dessa sportiga hundar är atletiska och älskar att vara i farten; korthalsar är utmärkta vandrings- eller löparkompisar och deltar ofta i hundsporter som lydnad, rallylydnad, agility och spår.

Att bara gå runt kvarteret i koppel räcker inte för en korthals. De behöver en plats där de kan komma ut och springa.

Tack vare sin lättsamma personlighet och sin attityd att vara redo för allt älskar korthalsar alla de träffar, från barn till andra hundar, och de ger gärna alla som passerar dem kärlek och uppmärksamhet.

Behov

En vältränad korthals är ett bra familjehusdjur. Även om vissa uppfödare och räddningsorganisationer insisterar på att ägare måste ha stora, inhägnade trädgårdar för korthalsar att leka i, kan de trivas i lägenheter så länge det finns gott om möjligheter att vandra, simma, apportera och andra aktiviteter som gör att de kan bränna av sin energi.

De här hundarna är inte rätt val för personer som vill ha lågenergiska knähundar.

Hur mycket korthalsarna än älskar att leka utomhus så är de, precis som alla andra hundraser, inte avsedda att leva utomhus. De utvecklar starka band till sina ägare och vill vara en del av familjen, oavsett om de följer med på vandringar eller myser i soffan på filmkvällar.

Detta är en ras som vill vara med människor och som är avsedd att leva i ett hem som en del av en familj. De är bra familjemedlemmar och mycket lojala mot sina familjer.

Trots att griffon d’arret à poil dur trivs bra med barn och andra hundkompisar är den framavlad för att jaga och kan ha kvar sin bytesdrift. Därför passar kanske inte rasen i hem med katter, kaniner eller andra små husdjur.

Skötsel

Korthalsen anses vara en ras som kräver väldigt lite pälsvård. Bortsett från ett bad då och då och en borstning varje vecka är deras lågfällande pälsar inte särskilt underhållsintensiva.

Men när det gäller motion och träning är de mer krävande. Dessa energiska hundar behöver inte bara regelbunden fysisk motion. Korthalsar är också intelligenta hundar och behöver mental stimulans.

Aktiviteter som apport eller långa vandringar med gott om tid att stanna upp och lukta på omgivningen är utmärkta utlopp för deras energi. Efter långa promenader eller lek i parken kan aktiveringsleksaker hjälpa dessa smarta hundar att motionera hjärnan – men se till att byta aktivitet ofta.

Korthalsar är mycket lätta att träna, men de blir snabbt uttråkade.

Håll träningspassen korta, snabba och varierade för att hindra hundarna från att överge träningen. Precis som alla andra raser reagerar korthalsar bäst på positiv förstärkningsträning och belöningar (t.ex. smaskigt godis) för ett väl utfört arbete. Tävlingar som lydnad och jaktprov är ett annat sätt att ge korthalsar både mental och fysisk stimulans.

Hälsa

Trots att korthals har en livslängd på 12-14 år och anses vara en frisk ras kan de, liksom alla raser, drabbas av vissa hälsoproblem.

Höft- eller armbågsledsdysplasi är ett tillstånd där höft- eller armbågsleden inte passar in i ledhålan, vilket orsakar smärta. Även om höft- och armbågsledsdysplasi är vanligare hos större hundar kan korthalsar också få diagnosen. Behandlingar sträcker sig från sjukgymnastik och antiinflammatoriska läkemedel till kirurgi.

De kan också ha ögonproblem. Problem som ektropion (ett tillstånd som gör att det nedre ögonlocket rullar utåt och orsakar torra ögon) och entropion (ögonlocket rullar inåt och kan ge sår på hornhinnan samt smärta) kan drabba korthalsar.

Griffon d’arret à poil dur är predisponerade för steroid responsiv meningit-arterit (SRMA). Den neurologiska sjukdomen orsakar inflammation i hjärnhinnorna, de fibrösa membranen som omsluter hjärnan och ryggmärgen, och orsakar svår nacksmärta.

Orsaken till SRMA är okänd. Vi vet inte heller varför vissa raser (som korthals) är predisponerade, men sjukdomen påverkas troligen i viss utsträckning av genetik.

Historia

Det finns meningsskiljaktigheter om korthalsens ursprung. Eduard Karel Korthals, en holländsk uppfödare och ivrig jägare, började utveckla jakthunden i slutet av 1800-talet. Han korsade flera jaktraser i sin strävan efter att skapa den ultimata vandrande jägarens vapenhund och arbetade i Tyskland och senare i Frankrike. Detta ledde till meningsskiljaktigheter om huruvida korthals är en holländsk eller fransk ras.

Men det finns en sak alla är överens om: korthalsen är en väl avvägd jakthund som är anpassad för att jaga alla arter av vilt i varierande terräng och klimat.

Det är den vandrande gentlemannens jakthund. Det är en hund som kan göra allt. Dessa hundar kan peka ut villebråd och apportera på land och i myrar, och de kan även apportera i vatten.

Korthalsen, som länge varit en favoritras i Frankrike, blir alltmer populär i USA. Vi vet inte vad som bidrog till det ökande intresset för rasen, men en sak är säker: hemligheten är avslöjad.

Fakta

  • Prins Rainier III av Monaco ägde en korthals som hette Odin. När prinsen dog gick Odin bakom kistan som en del av begravningsprocessionen.
  • Korthalsar kallas korthals griffons i vissa delar av världen, efter rasens utvecklare.
error: Innehållet är skyddat
Sök